14 Януари, 2026

Проф. Витанов предупреди: Болниците сериозно да се подготвят за септември

Проф. Витанов предупреди: Болниците сериозно да се подготвят за септември

проф. Николай Витанов

Според него ще има рязък скок на заболелите от коронавирус

Поне още дълго време няма да има проблем, до средата на август, вече в края на август ще стане по-сложно, макар и все още не критично. Септември месец болниците трябва да са готови за рязко увеличаване на потока от заболели. За това предупреди в студиото на БНТ проф. Николай Витанов, математик в разформирования Национален оперативен щаб, който следи данните на епидемията от коронавирус у нас от нейното начало.

Ако ваксинацията беше продължила със предишното темпо, до този момент щяхме да имаме колективен имунитет. Витанов даде за пример единствения ден с 38 000 ваксинирани - рекорд, който обаче не се повтори. Въпреки това и макар и да сме далеч от колективен имунитет Витанов смята, че през август месец ситуацията у нас ще е спокойна. Ако на 3 август са под 200 случая, на 23 август под 800 случая на ден и на 3 септември под 1500 случая на ден, значи сме се борили успешно и доцент Кунчев трябва да бъде натоварен със злато, колкото може да носи, и да го раздаде на своите хора по РЗИ-та", коментира математикът.

Щитът на прекаралите заболяването и ваксинираните все пак постепенно намалява, тъй като се отдалечаваме във времето от началото на епидемията у нас, поясни Витанов.

Вече септември ще е друго положението - тогава ще дойде краят на отпуските, ще влезем в офисите, а учениците ще тръгнат на училище. С този вариант на вируса може да се очакват пикови стойности, които да тръгнат рязко нагоре, макар и да не продължат за дълго. "Това не бива да ни успокоява, тъй като тези пикови стойности може да са такива, че свят да ни се завие." Болниците трябва да се подготвят сериозно.
Сподели:

Коментари (0)

Омбудсманът и Комисията за защита на потребителите с "бърза писта" за жалби на гражданите

Омбудсманът и Комисията за защита на потребителите с "бърза писта" за жалби на гражданите

Поводът е зачестилите сигнали за поскъпване на храни, стоки и услуги, появата на неясни търговски практики

„Are You Dead?“: Приложението, което проверява дали си още жив, превзе китайския пазар

„Are You Dead?“: Приложението, което проверява дали си още жив, превзе китайския пазар

Между иронията и страха: Как един малък софтуерен екип превърна глобалната епидемия от самотата в най-сваляното приложение в Азия

Проф. Кантарджиев посочи как да разпознаваме грипа и кога ще е пикът

Проф. Кантарджиев посочи как да разпознаваме грипа и кога ще е пикът

Епидемиологът предупреди, че имуностимуланти по време на остра вирусна инфекция не са препоръчителни, антибиотици - само при доказани бактериални инфекции