Това стана ясно от решение на Министерски съвет
Съветникът на вицепремиера по еврофондовете Томислав Дончев - Мартин Дановски, застава начело на втора държавна структура, която ще управлява стотици милиони левове от европейските фондове. Това става ясно от решение на Министерския съвет.
На заседанието на правителството в сряда Дановски е определен за председател на Държавна агенция за научни изследвания и иновации. Тя беше създадена с постановление на Министерския съвет от 14 септември 2020 г.
Новата държавна структура ще управлява половин милиард лева от еврофондовете, каза в петък по време на парламентарния контрол Томислав Дончев.
Дановски е избран да я оглави, защото има съществен опит, като специалист в областта на инвестиционния маркетинг, бизнес и мениджмънт консултациите в частния сектор, се казва в правителственото съобщение.
Дановски е и председател на Управителния съвет на "Фонд мениджър на финансови инструменти в България" ЕАД, т.нар. Фонд на фондовете, който управлява около един милиард лева от еврофондовете чрез финансови инструменти. В правителственото съобщение не е уточнено дали той ще напусне този пост или ще съвместява и трите позиции.
Агенцията за научни изследвания с бюджет от 500 млн. лв.
Държавната агенция за научни изследвания и иновации беше създадена по препоръка на Главна дирекция "Научни изследвания и иновации" на Европейската комисия. Причината - България е на предпоследно място в ЕС по отношение на развитието на иновациите и научната дейност.
Очакванията са новата държавната агенция да обедини и концентрира усилията на българските институции в области като приложни научни изследвания, подкрепа на иновации и иновационната инфраструктура, както и взаимодействие между наука и реален сектор.
Целта е да се насърчи взаимодействието между научните звена и икономически оператори не само в сферата на природните и на социалните науки, но и на цели сфери от обществения живот, беше посочено в мотивите за създаването на агенцията.
По думите на Дончев през нея ще се финансират всички "авангардни открития", които ще се правят у нас. За тази цел от агенцията ще се управлява ресурс от около 500 млн. лв. от еврофондовете.
Кой е Мартин Дановски?
Мартин Дановски е познат като медиен и маркетингов специалист.
Притежава 20-годишен опит в бизнес икономиката, маркетинга и институционалните въпроси, с разширен фокус върху средствата, програмите и инструментите на ЕС.
Той е съветник по икономическата политика в кабинета на вицепремиера Томислав Дончев от 2015 г. Малко след това от 22 октомври 2015 г. е назначен първо за член на Управителния съвет на Фонд на фондовете, а от 10 ноември 2016 г. става и негов председател.
Преди да влезе в държавното управление Дановски ръководи агенцията за маркетингови комуникации "Юро Ар Ес Си Джи София" (Euro RSCG Sofia) за Балканите. Компанията е част от световната рекламна мрежа Euro RSCG Worldwide, собственост на комуникационната група "Хавас" (Havas Worldwide).
Дановски беше и в управлението на българската компания "Медия планинг груп". Бил е и управляващ партньор на "Болкан експерт холдинг".
Мартин Дановски има две магистърски степени. Едната е по икономика, стратегическо планиране и маркетинг от Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Преди това е завършил Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ).
Още от Улицата
"Полиция, отбий!": Небрандирани полицейски коли с надписи спират агресивни водачи
До 1 август в Пловдив ще бъде открита лаборатория за изследване на кръвните проби на шофьорите, резултатите ще излизат в рамките на 2 до 3 дни
Учениците от VII и X клас се явяват на матура по български език и литература
Изпитът за седмокласниците е с начален час 9 часа и ще се проведе в 1637 училища, а за десетокласниците - в 8 часа в 1030 учебни заведения у нас
Откриха модерен STEM център в ОУ “ Васил Левски” в село Голям извор
Центърът разполага с дигитален микроскоп, 3D принтер и скенер, резач на 3D модели, комплект за виртуална реалност, комплекти за лабораторни упражнения по Биология, Химия и Физика и др.