9 Април, 2026

10 нападения с камъни по движещ се влак са регистрирани през март

10 нападения с камъни по движещ се влак са регистрирани през март

Стопкадър: BgOnAir, снимката е илюстративна

Има тревожна тенденция за увеличаване на случаите на хвърляне на камъни по влакове, съобщиха от Български държавни железници. Само в четвъртък са регистрирани 3 случая на посегателства с камъни над композиции в различни участъци на страната. От началото на месец март тези случаи са се увеличили два пъти в сравнение с предходните месеци, като са регистрирани общо 10 посегателства за месеца, а от началото на годината общият брой на подобни набези е 19.

Освен хвърлянето на камъни се наблюдава и друга възпрепятстваща движението на влаковете проява с поставяне на препятствия върху железопътните релси. Последният такъв случай е отбелязан през вчерашния ден, докато от началото на годината са регистрирани общо 4 подобни посегателства.

Подобни вандалски прояви нанасят значителни материални щети за „БДЖ - Пътнически превози” ЕООД, като фактически саботират всички усилия на превозвача за предлагане на по-добро и по-качествено обслужване на клиентите. Най-важното измерение на тези посегателства, обаче, е застрашаването на сигурността на движението на влаковете, както и живота и здравето на клиентите и служителите на БДЖ.

Хвърлянето на камъни по влаковете може да има трагични последствия. При средна скорост на влака 65 км/ч, дори и малко камъче може да пробие стъклото и да рани човек.

С цел превенция и разрешаване на проблема с набезите ръководството на БДЖ предприема съвместни мерки с МВР за уведомяване на жителите в рисковите райони, където се наблюдават подобни явления, за опасностите от подобни необмислени действия. Освен това се извършват и оперативни действия от служителите на МВР при получаване на сигнал за подобни случаи с цел установяване на извършителите и предприемане на последващ контрол, допълват от БДЖ.
Сподели:

Коментари (0)

САС ще гледа въззивно дело по случая със задържания у нас шейх от ОАЕ

САС ще гледа въззивно дело по случая със задържания у нас шейх от ОАЕ

Арестуваният е братовчед на сегашния крал и внук на първия шейх на емирствата 

ВКС образува тълкувателно дело за правомощието на Сарафов да иска възобновяване на наказателни дела

ВКС образува тълкувателно дело за правомощието на Сарафов да иска възобновяване на наказателни дела

Тълкувателното дело е заради наличието на противоречива съдебна практика по подавани от Сарафов искания за възобновяване на дела

Специализирана полицейска операция в Стара Загора: Тарашат казина, заложни къщи и фирми, 9 са задържани

Специализирана полицейска операция в Стара Загора: Тарашат казина, заложни къщи и фирми, 9 са задържани

Образувани са десет досъдебни производства, като четири от тях са за престъпления против изборните права на гражданите. При операцията са проверени 367 лица и 283 автомобила, като са съставени 23 протокола по член 65 от Закона за МВР