4 Април, 2026

ВАС премахна наредбата за тестването на полицаи за наркотици

ВАС премахна наредбата за тестването на полицаи за наркотици

Върховният административен съд /ВАС/ отмени наредбата от 2022 г., която определя условията за тестването за наркотици в министерството.

Премахването става по жалба на пловдивския "Централен полицейски синдикат на МВР", съобщава "Сега". Наредбата беше приета след няколко случая на случайно заловени дрогирани униформени. След приемането ѝ МВР започна да прави тестове на полицаите, което породи остро недоволство сред тях, след като бяха получени няколко положителни проби в Бургас. От полицейските синдикати алармираха тогава, че тестовете са показали през годините, че са неефективни, защото са силно чувствителни и освен наркотици, засичат бензодиазепините, които се използват при лекарствата за безсъние и тревожни разстройства, при медикаменти за главоболие, болкоуспокояващи и др. Има случаи на фалшиво положителни тестове за наркотици и при употреба на енергийни напитки.

За проверките на полицаите се използват същите тестове DrugCheck3000 и DrugTest5000, с които се тестват всички шофьори. Когато тестът е положителен, шофьорите масово биват задържани, отнема им се книжката, стига се и до прекратяване на регистрацията на автомобила им. За да докажат, че не са дрогирани, те трябва да дадат кръвна проба, резултатът от която обаче не излиза веднага и докато го чакат, гражданите търпят вредите от положителния тест.

Решението не е окончателно и МВР може да го атакува пред 5-членен състав на ВАС. I БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

КОНПИ е осъдена да плати 97 000 евро разноски, след като пак загуби делото срещу семейството на Христо Бисеров

КОНПИ е осъдена да плати 97 000 евро разноски, след като пак загуби делото срещу семейството на Христо Бисеров

Съдът отбелязва, че макар наказателните дела срещу Бисеров и Главинков да са приключили с оправдателна присъда и прекратяване, това не е пречка КОНПИ да предяви иск за конфискация

Опит за обир на банка в София! Служителка се нахвърли на обирджийка с пистолет

Опит за обир на банка в София! Служителка се нахвърли на обирджийка с пистолет

41-годишна жена е задържана след опит за обир на банка в София с фалшив пистолет. Разследването установява и предишен грабеж за 3100 евро и притежание на кокаин. Прокуратурата и поиска постоянен арест.

“Малки мишки” в МВР предавали следствени тайни на Ружа Игнатова и Пепи Еврото

“Малки мишки” в МВР предавали следствени тайни на Ружа Игнатова и Пепи Еврото

Със сигурност течът на документи и информация от МВР към Игнатова е продължавал с години и е компрометирал работата на европейските и американските служби