11 Февруари, 2026

Депутатите гласуват на второ четене промените в Закона за извънредното положение

Депутатите гласуват на второ четене промените в Закона за извънредното положение

Депутатите ще гласуват окончателно поправките в Закона за извънредното положение, с които се променят и редица други нормативни актове като Закона за хазарта и този за семейните помощи. Освен монопол върху лотарийната игра кено, окончателно трябва да бъде разрешена и възможността общините да получат отсрочка за връщане на стари задължения.

Общините да не бъдат санкционирани, ако имат неизплатени безлихвени кредити към бюджета.  Ако не са ги изплатили до края на миналата година, ще могат да го направят до два месеца след края на извънредната епидемична обстановка.

Промените в Закона за хазарта доведоха до сериозни скандали, които опозицията нарече "компот" и остро критикува управляващите, че правят тези поправки през преходни и заключителни разпоредби на извънредния закон. Целта е монопол върху държавната игра кено, а поправката според ГЕРБ е била поискана от приходната агенция.

И още -  доходът на доброволните приемни семейства да е равен на този на близките и роднините на дете с над 90% увреждане. 

Между първо и второ четене бяха внесени предложения, които вчера Бюджетната комисия одобри. Според тях неплатеният отпуск за 90 календарни дни, взет след заради пандемията, ще бъде признаван за трудов стаж, което ще важи само за тази година. По време на неплатения отпуск обаче всеки ще трябва за своя сметка да плаща минималните здравни вноски, за да не загуби здравноосигурителните си права.  

ГЕРБ приеха и предложението на омбудсмана Диана Ковачева парите по мярката "Запази ме" да не бъдат запорирани.
Сподели:

Коментари (0)

Методи Лалов: Всички съдии от ОС-Русе се отведоха от делото "Кожухаров"

Методи Лалов: Всички съдии от ОС-Русе се отведоха от делото "Кожухаров"

"Сега ВКС ще трябва да определи друг окръжен съд, който да разгледа делото", пише той 

Зам.-министър: При случая "Петрохан" са намерени огнестрелни оръжия с патрон в цевта

Зам.-министър: При случая "Петрохан" са намерени огнестрелни оръжия с патрон в цевта

Сигналът е подаден в 11:30 ч., иззети са три огнестрелни оръжия – парламентът изслушва ключови институции

МВР за казуса "Петрохан": Има неща, които не бива да се казват сега - истината ще стане ясна след последния детайл

МВР за казуса "Петрохан": Има неща, които не бива да се казват сега - истината ще стане ясна след последния детайл

"Карате ме да говоря точно за тези подробности, за които нямам право"