9 Юли, 2026

Доц. Киселова: Отстраняването на главния прокурор може да отнеме повече от три месеца

Доц. Киселова: Отстраняването на главния прокурор може да отнеме повече от три месеца
Наталия Киселова

Трябва да се изчака решението на Конституционния съд, смята тя

„Стъпките по отстраняване на главния прокурор трябва да бъдат премерени и в правилната посока, за да не се нарушава балансът между властите, нито законодателството", коментира доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.

„Тази процедура може да отнеме и повече от предвидените три месеца. Трябва да се изчака решението на Конституционния съд, за да се види дали правосъдният министър има право да иска окончателното отстраняване на главния прокурор”, обясни тя.

Според доц. Киселова по-важно би било да се избере председател на ВКС.

„Усещат се и много амбиции за конституционни промени. Търсенето на мнозинство по тази тема, обаче ще бъде трудно. Има по-сериозни теми за решаване, извън правосъдието. Важно е да се възстанови нормалното функциониране на държавата”, каза още доц. Киселова.

Във връзка с наложения мораториум върху цените на тока, парното и водата, доц. Киселова коментира, че решението е легитимно, но е под въпрос дали съвпада с действащото законодателство.

„Наложиха мораториум и се намесиха в дейност на независим орган. Решението може да бъде оспорено само пред Конституционния съд, но имайки предвид единодушието, с което беше приет, едва ли ще се стигне до това”, коментира още преподавателят.

Сподели:
Прокурорската колегия на ВСС заседава по временното отстраняване на Емилия Русинова

Прокурорската колегия на ВСС заседава по временното отстраняване на Емилия Русинова

    То е по искане на правосъдния министър Николай Найденов

ВАС отмени решението на служебното правителство  "Гюров" за спиране на процедурата по подбор на български европрокурор

ВАС отмени решението на служебното правителство "Гюров" за спиране на процедурата по подбор на български европрокурор

Върховните магистрати постановиха, че първоначалният конкурс, проведен по време на правителството с мандата на ГЕРБ, е бил напълно законен и не подлежи на анулиране с акт на Министерския съвет.

ВАС избра Мариана Шотева за член на Комисията за противодействие на корупцията

ВАС избра Мариана Шотева за член на Комисията за противодействие на корупцията

На общото събрание на ВАС са гласувахали 70 съдии, като 44 от тях са подкрепили Шотева, 13 са били против, а 13 бюлетини са били недействителни

Коментари (0)