4 Февруари, 2026

Експерт на ЦИД: Смяната на шефовете на службите не е панацея

Експерт на ЦИД: Смяната на шефовете на службите не е панацея

Мариян Събев

Предложените реформи в сектор „Сигурност“ обаче са добри, смята Мариян Събев


Напълно издържано е да бъде въведена процедура, в която да се избегне съгласувателната част от страна на президента при назначаването и освобождаването на ръководителите на службите в сектор „Сигурност“. Това заяви в ефира на предаването „Директно“ Мариян Събев от Центъра за изследване на демокрацията.

Изказването му идва на фона на планираните реформи в сектора, които предизвикаха остри политически спорове. Те предвиждат началниците на Държавна агенция "Национална сигурност", Държавна агенция "Технически операции", Служба "Военно разузнаване" и на Държавна агенция "Разузнаване" да бъдат избирани от Народното събрание, а главният секретар на Министерството на вътрешните работи да се назначава от Министерския съвет, а не от президента, както е в момента.

Събев е на мнение, че реформите са добре измислени, освен тази, която е свързана с измененията в СВР.

„Нека да не забравяме, че освен обединител на нацията, президентът е и главнокомандващ на въоръжените сили на България. Всеки офицер се чувства подчинен и в изпълнение на служебния си дълг е да отговаря пред главнокомандващия си. Заради това Служба „Военно разузнаване“ е с по-особен характер“, разяснява експертът.

Един от мотивите в Законопроекта за изменение на законите за специалните служби е освобождаването на главния секретар на МВР Петър Тодоров. Толкова конкретна причина да бъде изложена като мотив за промяна на законодателна рамка досега не е имало, твърди Събев.

„Това говори наистина, че вносителите не виждат друг начин за справяне със ситуацията. За мен прозират индикации за невъзможност да се справят с настоящото положение и отново виждаме подмяната на ръководството като панацея за състоянието на сектора, което най вероятно няма да се случи“, коментира гостът.

Въпреки това обаче той е на мнение, че планираните реформи са в съответствие с приложимото нормативно законодателство и вярва, че това, което се предлага, е добър функционален вариант.

„Моят професионален анализ към законопроекта е, че той има особено високо качество. Нещо, което рядко наблюдаваме в проектопредложения за изменения и допълнения. Предложенията са написани доста кадърно и внимателно“, отбеляза Събев.
Сподели:

Коментари (0)

Реформа в Наказателния кодекс - още по-тежки наказания за защита на деца от сексуално насилие

Реформа в Наказателния кодекс - още по-тежки наказания за защита на деца от сексуално насилие

Министър Георгиев изтъква, че е от изключително значение да бъдат окуражавани близките на жертвите да търсят навременна помощ, да сигнализират за такива престъпления, за да могат те да бъдат разкрити

Полицията разследва още едно студио за епилация със скрити камери - в Казанлък

Полицията разследва още едно студио за епилация със скрити камери - в Казанлък

Видеоматериали от интимни процедури се появиха в порнографски сайтове - позиционирането на камерите изключва версията за „случайно“ заснемане за целите на сигурността

Криминалист за тройното убийство: Защо замесената НПО има споразумение с министерство и защо ДАНС се зае със случая?

Криминалист за тройното убийство: Защо замесената НПО има споразумение с министерство и защо ДАНС се зае със случая?

Мястото е стратегическо и е бил възможен всякакъв трафик – от строителни материали до оръжия и хора