19 Януари, 2026

КС няма да се произнася по питането на Гешев за кадрови промени на ВСС с изтекъл мандат

КС няма да се произнася по питането на Гешев за кадрови промени на ВСС с изтекъл мандат




Конституционният съд няма да се произнася по питането на бившия главен прокурор Иван Гешев може ли орган с изтекъл мандат, какъвто е съдебният кадрови орган, да назначава и освобождава ръководители в съдебната система.

Искането си Гешев отправи в рамките на процедурата по предсрочното му освобождаване. Междувременно питане със същия въпрос беше отправено и от Върховния административен съд. 

Днес конституционните съдии единодушно са отклонили двете искания, като мотивите все още не са публикувани. Най-вероятно причината е предишно решение на Конституционния съд по повод истеклите мандати на членовете на Съдебния инспекторат, когато конституционните съдии казаха, че инспекторите трябва да продължат да осъществяват функциите си до избора на нов състав на Инспектората на Висшия съдебен съвет.

В съобщението, публикувано на страницата на Конституционния съд, се казва:

"На заседание, проведено на 24 юли 2023 г., с Определение № 7/2023 г. по конституционно дело № 9/2023 г. Конституционният съд единодушно отклони искането на главния прокурор за задължително тълкуване на чл. 130, ал. 4, изречение първо от Конституцията и искането на тричленен състав на Върховния административен съд за задължително тълкуване на чл. 130 от Конституцията и прекрати производството по конституционно дело № 9/2023 г. На заседанието присъстваха десет конституционни съдии", цитира БНР.
Сподели:

Коментари (0)

Българин е убит в Кипър заради конфликт, започнал в ТикТок

Българин е убит в Кипър заради конфликт, започнал в ТикТок

Заподозреният 29-годишен мъж е извадил нож, с който е нанесъл смъртоносни прободни рани в корема на българина. 

Проф. д-р Илин Савов, д.н. – носител на националната награда „Науката в медиите“ 

Проф. д-р Илин Савов, д.н. – носител на националната награда „Науката в медиите“ 

Отличието се връчва за принос към обществения дебат за право и сигурност

Освободиха сина на Атанас Бобоков срещу 5000 лв. гаранция

Освободиха сина на Атанас Бобоков срещу 5000 лв. гаранция

Съдебният състав не уважи искането на Окръжната прокуратура в Смолян за налагане на най-тежката мярка "задържане под стража", като прие, че към момента липсват достатъчно основания за постоянен арест.