11 Май, 2026

Надежда Йорданова: Основата цел на правителството е да осигури време на НС да рестартира парламентарната република

Надежда Йорданова: Основата цел на правителството е да осигури време на НС да рестартира парламентарната република

Надежда Йорданова, снимка: БГНЕС

„Ние ще променим Конституцията с минимум 160 депутати“, каза пред бТВ Надежда Йорданова от ПП-ДБ.

„Основата цел на правителство е да осигури време на Народното събрание да рестартира парламентарната република“, каза тя.

„България се намира в тежка политическа и икономическа криза. Трябва да спрем и да оберем емоциите. Да спрем политиканстването, да спрем празното политическо говорене. За настоящия кабинет подкрепа от ДПС не търсена“, категорична бе Йорданова.

По думите ѝ България се нуждае от конституционна реформа, за да има справедливост в обществото. Тя подчерта, че за да бъде постигнато такова мнозинство, са готови да работят с всички парламентарно представени сили.

„Хората са уморени от цикличността на изборите. Местните избори ще са състезания на най-добрите решения и екипи, които могат да ги приложат“, каза Йорданова.

„В момента се водят разговорите за подготовката за участие в местните избори. Не е тайна, че в рамките на София търсим формула за общо явяване. Не само с ПП, но и със „Спаси София“, посочи тя.

„Наличието на комисия за имунитета е обичайна практика. За всяко едно такова искане НС трябва да подходи отговорно“, каза тя във връзка с поисканите имунитети на Кирил Петков и Бойко Борисов. По думите ѝ по този начин Иван Гешев се опитвал да се влияе на политическия живот.

Йорданова добави, че има съгласие за разделяне на ВСС на две – ВСС, който да отговаря само за съдиите, където да имат превес съдии избрани от съдии и
прокурорска колегия, която да отговаря за прокурорите и следователите, която да ограничи властта на главния прокурор.

„Индивидуалната конституционна жалба - голяма гаранция за правата на хората. И, разбира се, преосмисляне на института на служебния кабинет, защото последните две години показаха сериозни дефицити в това“, заяви Йорданова.

Сподели:

Коментари (0)

Иван Гешев осъди прокуратурата за 130 000 евро, битката стига до ВКС

Иван Гешев осъди прокуратурата за 130 000 евро, битката стига до ВКС

Софийският градски съд постанови, че Гешев има право на 20 заплати като компенсация за годините си в системата,

Обвиниха Джеймс Камерън в "кражба" - използвал  лицето на малолетна актриса за героинята Нейтири от „Аватар“

Обвиниха Джеймс Камерън в "кражба" - използвал лицето на малолетна актриса за героинята Нейтири от „Аватар“

Съдебният иск е подаден от перуанската актриса и активистка К’орианка Килчър, а в него са отправени тежки обвинения

Операция „Пангея XVIII“! ГДБОП свали 4 сайта за фалшиви лекарства

Операция „Пангея XVIII“! ГДБОП свали 4 сайта за фалшиви лекарства

Сред най-сериозните случаи е нелегална фабрика за производство на медикаменти в България.