15 Януари, 2026

Ненков: Настоящият състав на ВСС може да стартира процедура за избора на нов главен прокурор

Ненков: Настоящият състав на ВСС може да стартира процедура за избора на нов главен прокурор

Румен Ненков

„Смятам, че съдиите на КС достойно изпълниха своя професионален дълг и са обект на неоснователни критики”, заяви пред Нова нюз бившият конституционен съдия Румен Ненков.

„Настоящият състав на ВСС може и трябва да стартира процедура за избора на нов главен прокурор.  Прие се едно решение на КС, което не подкрепям. Когато Народното събрание бездейства и не избира нови лица с изтекъл мандат старите титуляри продължават да изпълняват функциите си”, смята той. 

Ненков коментира и решението на Конституционния съд за промените в Конституцията.

„Когато всички са недоволни от едно решение, то е правилно. В този случай искам да защитя Конституционния съд. И тези, които оспориха промените в Конституцията, така и тези, които ги приеха , са недоволни от решението на съда. Смятам, че съдиите достойно изпълниха своя професионален дълг и са обект на неоснователни критики от хора, които нямат демократично мислене и не разбират от разделение на властите”, поясни той.

На въпрос смята ли че новоизбраната част на професионалната квота трябва да встъви в длъжност и със старите от политическата квота да изберат новия главен прокурор и новия председател на ВС, той отговори следното:

„Не може да има съчетание между двете квоти. Всякакви опити да се промени това статукво ще бъдат прерязани от КС, тъй като ще има произнасяне по съответни въпроси. Смятам, че тези разпоредби не противоречат на Конституцията. Създаде се практика, която е вредна за обществения имидж на президента. Той селектира някакви експреси, които се превръщат в политици, правят партии и навлизат в реалната политика".
Сподели:

Коментари (0)

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Първи пред комисията трябваше да застане следователят Бойко Атанасов, но той не се яви. Бяха изслушани Десислава Пиронева, Димитър Беличев, Ивайло Илиев, Михаела Райдовска, Пламен Петков и Светлана Шопова.

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Седем кандидати подадоха документи за участие в процедурата по избора на български представител в европейската прокуратура

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

В хода на разследването служителите на реда установили жертвата – 79-годишна столичанка, която първоначално не пожелала да съдейства. Тя била измамена по класическата схема.