Кой изпраща мейлите и каква е целта на атаката?
Десетки сигнали на хора в социалните мрежи за фалшиви имейли с призовки от името на МВР, Интерпол и други силови органи. Съдържанието на мнимите призовки включва заплахи за образувани производства по предполагаеми обвинения, най-често с обвинения в педофилия и общуване с непълнолетни чрез сайтове за запознанства.
Темата коментира директорът на ГДНП главен комисар Атанас Илков. Той посочи, че неговото име и подпис са използвани в тези мейли, съобщи бТВ.
„От началото на 2022 година се появиха тези покани на мейлите на много граждани. Тези призовки и покани не пораждат никакви правни последици за тях. Ние установихме, че тези съобщения се изпращат от трети страни извън ЕС“, каза в предаването „Тази сутрин“ главен комисар Атанас Илков.
По думите му това затруднило задачата им да стигнат до самите извършители.
„Според нас целта е да се създаде страх и психоза между българските граждани. До настоящия момент няма гражданин, който да е измамен“, подчерта Илков.
По думите му нито закона за МВР, нито НПК има подобна практика да се комуникира с хората.
Призовките се връчвали от служители на ГДНП или се изпращат до адреса. Гражданите могат да бъдат призовавани и по телефона, като служителите се представят и оставят телефон за обраната връзка.
„Нямаме практика да известяваме гражданите с мейли“, категоричен бе той.
Илков призова, ако получим такова съобщение да не го отваряме, а да се свържем с полицията.
Директорът на ГДНП посочи, че най-често в мейлите се използва логото на ГДНП, но в някои от случаите се използват и логата на други главни дирекции на МВР, както и абревиатурата на Интерпол. „В контакт сме с колегите, така че очакваме подпека и от тях“, посочи Илков.
Фактор
Темата коментира директорът на ГДНП главен комисар Атанас Илков. Той посочи, че неговото име и подпис са използвани в тези мейли, съобщи бТВ.
„От началото на 2022 година се появиха тези покани на мейлите на много граждани. Тези призовки и покани не пораждат никакви правни последици за тях. Ние установихме, че тези съобщения се изпращат от трети страни извън ЕС“, каза в предаването „Тази сутрин“ главен комисар Атанас Илков.
По думите му това затруднило задачата им да стигнат до самите извършители.
„Според нас целта е да се създаде страх и психоза между българските граждани. До настоящия момент няма гражданин, който да е измамен“, подчерта Илков.
По думите му нито закона за МВР, нито НПК има подобна практика да се комуникира с хората.
Призовките се връчвали от служители на ГДНП или се изпращат до адреса. Гражданите могат да бъдат призовавани и по телефона, като служителите се представят и оставят телефон за обраната връзка.
„Нямаме практика да известяваме гражданите с мейли“, категоричен бе той.
Илков призова, ако получим такова съобщение да не го отваряме, а да се свържем с полицията.
Директорът на ГДНП посочи, че най-често в мейлите се използва логото на ГДНП, но в някои от случаите се използват и логата на други главни дирекции на МВР, както и абревиатурата на Интерпол. „В контакт сме с колегите, така че очакваме подпека и от тях“, посочи Илков.
Още от Закон и ред
Прокуратурата стартира проверки на мантинелите и настилките по АМ "Струма"
Действията са предприели след като в района на Мало Бучино на 25 юни ТИР навлезе в насрещното движение, помитайки предпазната мантинела, и премаза автомобил - две деца и мъж загинаха на място, а други двама души са в тежко състояние
Шеф на ВиК-Несебър и негов заместник са задържани при акция на МВР
На този етап не се дават подробности за ареста им, дали не са им повдигнати обвинения
Божанов: Хора с прякори са заграбили държавни и общински имоти във Варна след фрапантни нарушения на прокуратурата
Разкритието е направено въз основа на скандални документи, от които става ясно, че организирана престъпна група е фалшифицира нотариални актове , за да завзема имоти на държавата и общината