13 Май, 2026

Продават ли се в DarkNet имейлите и паролите на политици и държавници, ще започне ли кибер рекет

Продават ли се в DarkNet имейлите и паролите на политици и държавници, ще започне ли кибер рекет

Илин Савов

Проф. Илин Савов, експертът по кибер сигурност

Милиони имейли и пароли на държавни служители, народни представители и лица свързани с тях изтекли в интернет пространството. Днес прочетох това в медиите… с достатъчно закъснение за всички ни. Следват въпроси, при това важни въпроси. А именно:
- Имейлите и паролите продават ли са в DarkNet (Тъмната мрежа)? 
- Каква е реакцията на институциите отговорни за услугата “сигурност”?
- Кои са структурите които трябва да бдят над нашата кибер безопасност? 
- МВР и МЕУ управляват ли достатъчно качествено процесите? 
- Отново ли ще търсим оправдания и няма да вземем ефективни решения? 
- Очакват ли са злоупотреби с тези данни и пароли, и ще започне ли кибер рекет, за който писах в края на 2023?
В последните няколко месеца постоянно алармирам, че нивото ни на обезпечаване на дигиталната сигурност и култура е на критично ниво. Изцяло липсва обучение в редиците на МВР за превенция и противодействие на кибер заплахи. МЕУ не разпределя целево ресурсите си, за да предупреждава обществото и отделния гражданин. Всеки един от нас си задава въпроса - до кога?

Време е да се смени изцяло концепцията на защита и да се създаде институция, която да наблюдава и предупреждава за бъдещи пробиви не само в мрежовата инфраструктура на държавата, но и да алармира цялото общество и отделните граждани. Достатъчно качествени примери за това има в глобален мащаб, но трябва воля и капацитет за усвояване на новите подходи в сигурността.
Предстоят мои участия на най-големите световни форуми по линия на “Разузнаване и технически инструменти за защита” и “Киберсигурност и кибер щит”. Надграждането на знанията ми в тази област ще мултиплицирам в лекции пред студентите, за да могат да защитят себе си и околните.


Сподели:

Коментари (0)

Прокурорската колегия отказа дисциплинарно производство срещу Сарафов, зае се с Русинова

Прокурорската колегия отказа дисциплинарно производство срещу Сарафов, зае се с Русинова

Две от твърденията срещу Сарафов са с изтекла давност, за останалите колегията прие че са недоказани и ги отхвърли

ДБ предлага съдебен контрол върху 72-часовото прокурорско задържане

ДБ предлага съдебен контрол върху 72-часовото прокурорско задържане

Предложението цели да гарантира реална защита на гражданите срещу произвол и да въведе по-ефективен механизъм за контрол върху действията на прокуратурата при ограничаване на основни права

Изнудваният от кръга на Нотариуса грък Каламарис осъди прокуратурата за 25 000 лева

Изнудваният от кръга на Нотариуса грък Каламарис осъди прокуратурата за 25 000 лева

Софийският градски реши, че справедливото обезщетение за него е 50 000 лева, но Софийския апелативен съд определи, че то трябва да е двойно по-малко