14 Март, 2026

Рашков: Прокуратурата държи при себе си "горещите картофи" като разследванията по "Магнитски"

Рашков: Прокуратурата държи при себе си "горещите картофи" като разследванията по "Магнитски"

Бойко Рашков

Прокуратурата държи при себе си "горещите картофи" като разследванията по "Магнитски", каза министърът на вътрешните работи Бойко Рашков по време на брифинг в МВР, съобщи БГНЕС.

Министърът отговори на въпрос дали е търсено съдействие в разследването по закона "Магнитски".

"Сега, там във връзка с обявените по закона "Магнитски" може би повечето от вас са информирани, знаят, че една част от имуществата, общо казано, с които е разполагало едно от лицата, което непрекъснато и неотменно стои до ръководителя на ДПС в българския парламент, се е освободило от това свое имущество така, че то да не попадне под прякото въздействие на закона "Магнитски". Друго едно от тези лица преди обявяването му по закона "Магнитски" беше инсталирано от Борисов и неговия кабинет и парламентарното му мнозинство в Бюрото за контрол на СРС в качеството му на заместник-председател. Той много бързо се освободи от поста, който заемаше там. Едно от тези лица се намира в Дубай. По отношение на последния се води разследване в прокуратурата, но какъв е ефекта от това разследване по отношение на което цялата българска общественост беше информирана колко се увеличава броят на повдигнатите обвинения срещу него и какъв е ефектът. Ако прокуратурата ни възложи да продължим разследването в тази посока, ние ще се заемем с този въпрос. Тя като че ли се старае подобни горещи картофи да държи при себе си", заяви още Рашков. По думите му относно другите лица до момента проверки сериозни не му е известно да са предприети.

Той добави за разследването по автомагистрала "Хемус" и уточни, че разследването не е само едно.

"В момента, в който тук обявихме, че започваме разследване на различни случаи, свързани с изграждането на автомагистрала "Хемус", до момента няма никаква официална информация от Националната следствена служба, за да знае обществото какъв ще бъде ефектът от усилията. Второ, в Главна дирекция "Национална полиция" приключи проверка във връзка с един епизод от сагата "Хемус" и която проверка беше изпратена още преди два месеца в Софийската градска прокуратура. До момента ние нямаме никаква обратна информация прокуратурата дали се е запознала с тези материали и какво решение е взела. Трето, имаме разследване, което осъществяваме в ГДБОП", каза още Рашков. Според него скоро време ще може да се информира за нови разкрития.

Той обяви, че МВР действа и по отделни събития и случаи по автомагистралите, свлачищата, язовирите, които е трябвало да бъдат реформирани.

Министърът подчерта, че МВР ще осъществи проверки по някои линии в енергетиката, сред които помпено-акумулаторна водноелектрическа централа в Павец, тъй като имат съмнения, че са извършвани меко казано нарушения.

Сподели:

Коментари (0)

Ралица Асенова показа съдебно-медицинската експертиза на Калушев и момчетата, загинали са на 5-6 февруари

Ралица Асенова показа съдебно-медицинската експертиза на Калушев и момчетата, загинали са на 5-6 февруари

"От самите предоставени документи става ясно, че има сериозно разминаване в датите, което поставя под съмнение точността на документацията", казва тя

Министър Христанов внесе сигнал до прокуратурата за злоупотреби с обществена поръчка

Министър Христанов внесе сигнал до прокуратурата за злоупотреби с обществена поръчка

По думите му огромен брой животни са унищожавани фиктивно, като с това е ощетяван държавният бюджет с милиони.

Майката на Николай Златков: Баща му е взел тялото против волята ми

Майката на Николай Златков: Баща му е взел тялото против волята ми

"Имам дълг както към него, така и към всички убити на Петрохан и Околчица. На т.нар. баща на Ники само искам да кажа, че истината за убийството на Ники няма да бъде погребана заедно с него", пише Ралица Асенова