17 Януари, 2026

Спецпрокура успешно приключи разследване на престъпна група за измами и пране на пари

Спецпрокура успешно приключи разследване на престъпна група за измами и пране на пари

Специализираната прокуратура участва в разследване по досъдебно производство в Република Франция, образувано срещу организирана престъпна група за измами и изпиране на пари, придобити чрез фиктивна продажба на предпазни маски за защита от COVID-19. Това съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение.

Дейността на групата се е изразявала в предлагане на маски и получаване на авансови плащания за доставки, които впоследствие не са били извършвани. За целта участниците регистрирали в България търговски дружества, които да набират клиенти и да договарят сделки.

В изпълнение на Европейска заповед за разследване, издадена от съдия-следовател, на територията на страната са събрани множество доказателства и са предадени за нуждите на френското разследване.

В писмо на Българското национално бюро в Евроджъст до Специализираната прокуратура се съобщава, че казусът по разследването в България се закрива, предвид на това, че поисканото съдействие е оказано в пълна и достатъчна степен.

„Издалият Европейската заповед за разследване орган ви изпраща професионална благодарност за отличната работа и Ви съобщава, че материалите, които сте събрали в изпълнение на Европейската заповед за разследване, са били изключително полезни за френското наказателно производство“, се казва в писмото.
Сподели:

Коментари (0)

Правната комисия одобри  на първо четене  законопроекта на ГЕРБ за закриване на Антикорупционната

Правната комисия одобри на първо четене законопроекта на ГЕРБ за закриване на Антикорупционната

А предлагат създаване на изцяло нов орган – Комисия за превенция на корупцията и конфликта на интереси

Министър Георгиев: Видях с очите си - имотните измами не са спорадично явление

Министър Георгиев: Видях с очите си - имотните измами не са спорадично явление

Освен от реакция срещу измамите с имоти, има нужда и от сериозна превантивна работа, смята министърът на правосъдието в оставка

Повдигат обвинение на сина на Атанас Бобоков - Божидар, хванат с наркотици

Повдигат обвинение на сина на Атанас Бобоков - Божидар, хванат с наркотици

Това е вторият арест на младия мъж в рамките на месец и половина