Софийска районна прокуратура, след изготвяне на експертизи, ще се произнесе по досъдебно производство за документни и други престъпления, свързани с действия пред Агенция по вписванията.
Казусът е свързан с оповестената от председателя на сдружение „Да запазим Корал“ Атанас Русев, че фалшиви документи, подписани с електронния подпис на Лена Бориславова, са използвани, за да се смени Управителният съвет на сдружението.
От СРП уточняват следното:
На 11.08.2023 г. е образувано досъдебно производство, което се води по чл. 313, ал. 1 от НК. Производството е образувано, за това че е потвърдена неистина в писмено съобщение, изпратено от Л.Б. по електронен път до Агенция по вписванията, изискуемо по силата на Търговския закон за удостоверяване на обстоятелства – освобождаване на К.П. от длъжността член на УС на Сдружение „Да запазим Корал“ и избирането на негово място на М.Д. Като същото следва да е извършено на заседание на Общото събрание на Сдружението, за което се твърди, че е проведено на 06.05.2021г.
В хода на разследването са разпитани десет свидетели, проведени са и оперативно-издирвателни мероприятия. Към делото са приобщени множество относими документи, изискана е и справка от Сдружение „Да запазим Корал“.
В хода на разследването са установени данни за извършване и на други документни престъпления – съставяне и използване на неистински документи, представени пред Агенция по вписванията. В тази връзка предстоят и още разпити на лица, имащи отношение към извършените действия, както и приобщаване на техни сравнителни образци на подписи и почерк.
По досъдебното производство в кратки срокове се очаква изготвянето на съдебно-графическа и техническа експертизи, след което наблюдаващият прокурор ще се произнесе по хода на делото и възможността по същото да бъдат евентуално привлечени в качеството им на обвиняеми лица, спрямо които се съберат доказателства за участие в документни и други престъпления.
СРП ще информира обществеността за хода на досъдебното производство, пише БГНЕС
Още от Закон и ред
Разследват кмета на Кърджали, докато открива с Демерджиев новата пожарна в Кърджали
Разследването няма да се води от магистратите в Окръжна прокуратура – Кърджали, тъй като всички те са си направили безпрецедентен масов отвод, за да бъдат избегнати всякакви съмнения за безпристрастност
Корпорация "КУБ" извади на светло документите за "Баба Алино": Кой бламира проектите във Варна?
Уверени сме в своята правна позиция и ще продължим да публикуваме документи и факти на тази страница
Прокурори и следователи с безпрецедентна декларация за избор на "честен и независим ВСС"
Призивът следва неофициалните информации, идващи от държавното обвинение, че много от прокурорите биват организирани да гласуват за предварително посочени хора, свързани с големите скандали от последните години