23 Февруари, 2026

ВКС: Отнемането на книжка заради неплатени глоби е противоконституционно

ВКС: Отнемането на книжка заради неплатени глоби е противоконституционно

Човек може да остане без работа заради отнемането на шофьорската книжка за неплатени глоби - това е един от мотивите, с които Върховният касационен съд обявява санкцията за противоконституционна в свое становище до Конституционния съд. То обаче няма правни последици, уточнява 24 часа.

Становището е изпратено по повод искането на омбудсмана Диана Ковачева КС да обяви за противоконституционни разпоредбите от Закона за движение по пътищата. С тях на шофьори с неплатени в срок глоби се вземат книжките, а ако и са собственици на колата, автомобилът се спира от движение. Мерките отпадат след погасяването на задълженията, а от началото на юни те се прилагат и на 9 гранични пункта.

Именно това бе и поводът Ковачева да сезира КС, тъй като според нея така се ограничава свободното придвижване на гражданите.

Магистратите допуснаха питането.

Становища са поискани от Народното събрание, Министерския съвет, министъра на вътрешните работи, министъра на финансите, министъра на правосъдието, Върховния касационен съд, Върховния административен съд и Висшия адвокатски съвет.

Становището на ВКС изцяло подкрепя исканията на омбудсмана. То е изготвено от съдия Борислав Белазелков и не е обсъдено на пленум на съда заради извънредната епидемиологична обстановка.

“Тази мярка по-скоро пречи, отколкото помага, тъй като социално слабият длъжник може да се окаже лишен от възможност да управлява моторно превозно средство до изтичането на давностния срок за административното наказание глоба”, изтъква Белазелков и се обявява и против спирането на колата от движение.

Магистратът не коментира проверките на границите, а само посочва, че въпросът е подробно разгледан в искането на омбудсмана.

Сподели:

Коментари (0)

Валентин Михов през сълзи: Един известен изрод от престъпния свят ме пребиваше редовно! Случайно умря!

Валентин Михов през сълзи: Един известен изрод от престъпния свят ме пребиваше редовно! Случайно умря!

"Много пъти ми посегна, колко белега имам, всичко ми е счупено. Всички знаеха кой е. Не се правя на герой. Поех всичко върху себе си. За пари ме тормозеше", заяви бившият шеф на БФС

Министър Дечев иска оставката на главния секретар на МВР

Министър Дечев иска оставката на главния секретар на МВР

За окончателното освобождаване на главния секретар на МВР е необходим указ на държавния глава

Виждаме дългоочакваното автентично лидерство в прокуратурата, готово да се противопостави на мафиотското статукво

Виждаме дългоочакваното автентично лидерство в прокуратурата, готово да се противопостави на мафиотското статукво

Джуджетата ги е страх от светлината - ние трябва да изсветлим и трябва да решим всички тези казуси