17 Май, 2026

Волгин на съд за възхвала на комунистическия "Народен съд"

Волгин на съд за възхвала на комунистическия "Народен съд"

Ценка Горанова, стопкадър: Euronews Bulgaria

Софийски градски съд прие колективния иск на 50 тъжители срещу Петър Волгин за възхвала на Народния съд след 9 септември. Успоредно с това, съдът насрочи дата за делото на 102 годишната г-жа Ценка Горанова.

Тя беше възмутена от пост във Фейсбук профила му от 1-ви февруари, в който той беше написал: "Достатъчно е да погледаш само десетина минути някой нахален и неумен богаташ като Хампарцумян, за да разбереш защо е трябвало да има Народен съд".

В исковата си молба госпожа Горанова разказва как мъжът ѝ, тъкмо завърнал се от фронта в Македония, бил привикан в кметството и никога повече не бил видян. Тя останала сама с малкия им син, на когото не било позволено да учи висше образование, семейството било считано за "враг на народа", пенсията на тъста на изчезналия била спряна, а тя и семейството й били следени от Държавна сигурност. "Баща ми ходи да го търси, неговият баща, братя, сестри, братовчеди, всички го търсиха и никой не го намери. Синът ми беше на 2 годинки."

Синът й Емил Горанов разказва пък как е знаел за баща си само, че е "фашист", а за себе си - че е "дете на народни врагове".

 

Депутатът от ПП-ДБ Манол Пейков първоначално обяви кампания за покриване на разходите по делото, както и за предявяване на колективен иск в значително по-сериозен размер, съответен на моралната щета.

"За един-единствен уикенд не само успяхме да съберем над 15,000 лева, но и междувременно получих писма от над 100 души, които накратко разказваха семейните си истории и изявяваха желание да се включат колективния иск", припомня Пейков.

Сподели:

Коментари (0)

Отстраненият евпропрокурор Теодора Георгиева заведе дело срещу България в Страсбург

Отстраненият евпропрокурор Теодора Георгиева заведе дело срещу България в Страсбург

В жалбата си тя съобщава, че е жертва на прокурорски произвол, че срещу нея се води "инквизиционно производство", без да може да се защити, защото формално не е обвиняема, че прокуратурата провежда институционална вендета срещу нея заради разкритията ѝ

Сибига: Трибуналът за Путин вече е факт, билетът му за Хага е осигурен

Сибига: Трибуналът за Путин вече е факт, билетът му за Хага е осигурен

37 държави одобриха третия учредителен документ на Специалния трибунал, който трябва да заработи още през 2027 година

Крах на делото „Русофили“: съдът оправда Николай Малинов по обвиненията за шпионаж

Крах на делото „Русофили“: съдът оправда Николай Малинов по обвиненията за шпионаж

След пет години разследване и шумен международен скандал Софийският градски съд оправда лидера на движение „Русофили“ по обвиненията, че е работил в полза на руски организации и срещу националната сигурност на България