Този състав на ВСС не бива да взема ключовото решение за избор на следващ главен прокурор. Най-добрият вариант е да се направят конституционни промени и след преформатиране на квотите на ВСС, новият състав да избере нов главен прокурор. Наесен бихме могли да имаме променена Конституция. Това каза за Нова нюз адвокат Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд.
"Изборът на Гешев като главен прокурор и неглижирането на доста аргументираните предложения на двама правосъдни министри за предсрочното прекратяване на мандата му. След това изключително светкавичното произнасяне по следващото предложение и назначаването на Сарафов - това са притеснителни знаци от ВСС", коментира Янкулов.
По думите му Следствието не бива да бъде вадено от прокуратурата. "Това е прибързано и неаргументирано юридически предложение. На НСлС отпадна необходимостта да му се дава повече независимост, когато Гешев беше освободен. Можеше да бъде уважено ветото на президента. Следствието не трябва да се превръща в крайъгълен камък на бъдеща правосъдна реформа, то е структура, която при нас има традиции, но до голяма степен е загубила своето значение - прокурорът има пълно процесуално ръководство над разследването", обясни той.
По казуса "Осемте джуджета" Янкулов подчерта, че правосъдният министър иска да вземе институционално решение, защото той се отразява на доверието в съдебната власт. "Ако ВАС, пред който Славов е повдигнал въпроса за избора на Сарафов, се съгласи с доводите му, решението ще бъде обявено за нищожно, като взето от некомпетентен орган", посочи Янкулов.
Още от Закон и ред
Министър Найденов: Визията ни за съдебна реформа стъпва върху три стълба - легитимност, интегритет, модернизация
Новият ВСС ще предопредели облика на съдебната система в следващите пет години. Не се поддавайте на натиск и не ставайте жертви на тънки сметки, не се страхувайте от великаните в съдебната система, защото те са джуджета
В Италия разследват трима българи за международна схема за контрабанда от Китай
Трансакции, свързани с плащания за контрабандния газ, са установени в Албания, България, Гърция, Белгия, Нидерландия и Люксембург
Депутатите обсъждат на второ четене тестовете за почтеност за държавни служители
Предлаганите промени предвиждат въвеждането на задължителен тест за почтеност при заемане на длъжности с висок корупционен риск в държавната администрация