25 Януари, 2026

Ясен Тодоров за съдебната реформа: "Напъна се планината и роди мишка"

Ясен Тодоров за съдебната реформа: "Напъна се планината и роди мишка"

Ясен Тодоров

По неговите думи на главния прокурор се приписва власт, каквато няма

„Може да съм малко груб, но този законопроект бих го охарактеризирал така: Напъна се планината и роди мишка“. Така коментира по Би Ти Ви Ясен Тодоров, зам.-директор на Националната следствена служба и бивш члена на ВСС проекта за промени в Закона за съдебната власт, публикуван миналата седмица от Министерството на правосъдието за обществено обсъждане. Те предвиждат закриване на спецсъда и премахване на кариерните бонуси за членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС)

Според него е нужен цялостен анализ на правораздаването, не само на наказателното, а и на търговското, гражданското и административното.

Тодоров смята, че постоянните атаки към спецправосъдието е с цел да се отклонява вниманието на хората от реалните проблеми – социални, икономически, начина по който се водят разговорите с РС Македония и конфликта в Украйна.

По неговите думи за недосегаемост на главния прокурор на може да се говори.

Главният прокурор е на върха на пирамидата, но няма такава власт, каквато му се приписва. Той внася всяка година доклад в НС чрез ВСС. Главният прокурор се яви и бе изслушан в правната комисия в предишния или по-предишното НС. Ако прецени, че има основание, ВСС може да отстрани главния прокурор, посочи Тодоров.

Той цитира и данните от последното социологическо изследване на „Тренд“, според което от оставката на главния прокурор се вълнуват 4% от хората в България.

Сподели:

Коментари (0)

Общински съветник в СОС  от "Възраждане" е задържан при акция на ГДБОП за лихварство

Общински съветник в СОС от "Възраждане" е задържан при акция на ГДБОП за лихварство

Към този момент полицията и прокуратурата не коментират официално

ВКС отвори вратата партньори, съжителствали без брак да придобиват имот по давност

ВКС отвори вратата партньори, съжителствали без брак да придобиват имот по давност

На 17 декември 2025 г. състав с председател и докладчик по делото Бонка Дечева и членове Ваня Атанасова и Атанас Кеманов "обърна“ практиката на Върховния касационен съд и прие, че мъж, който е бил в дългогодишно фактическо съжителство с жена, е придобил по давност апартамента ѝ, в който са живели

Бившият специален прокурор Джак Смит: Имам убедителни доказателства, че Тръмп е ръководил престъпна схема за отмяна на резултатите от президентските избори през 2020 г.

Бившият специален прокурор Джак Смит: Имам убедителни доказателства, че Тръмп е ръководил престъпна схема за отмяна на резултатите от президентските избори през 2020 г.

По думите му решението да бъдат повдигнати обвинения е било взето „без оглед на политическата принадлежност, дейността, убежденията или кандидатурата на президента Тръмп на изборите през 2024 г.“