14 Март, 2026

Журналистът Росен Босев осъди България в Хага

Журналистът Росен Босев осъди България в Хага

Росен Босев, снимка: Дарик

Журналистът Росен Босев осъди България в Хага заради дело за клевета, заведено от Българската банка за развитие през 2019.

„България е нарушила правото на свободно изразяване и правото на справедлив съдебен процес на журналиста Росен Босев, допускайки той да бъде осъден за клевета през 2019 г. в частно наказателно дело, заведено от бившия шеф на комисията по финансов надзор и на Българската банка за развитие (ББР) Стефан Мавродиев“.

Това посочва в свое решение Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург.

Росен Босев, който по това време работеше за в. "Капитал" и беше част управителния съвет на АЕЖ-България, подаде жалба срещу България в Страсбург заради съмнения в безпристрастността на съдия Петя Крънчева при произнасянето ѝ по повдигнати срещу него обвинения. Съдия Крънчева отказа да си направи самоотвод по казуса на Босев, въпреки че в миналото журналистът е публикувал критични материали, поставящи под съмнения нейната професионална етика.

Решението на Крънчева от 2017 г., потвърдено и от Софийския градски съд през 2019 г., предизвика международно възмущение.

В тази връзка, ЕСПЧ установява, че България е нарушила правото на Росен Босев на справедлив съдебен процес по чл. 6, § 1 от Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ), както и свободата му на изразяване по чл. 10 от Конвенцията. | БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Ралица Асенова показа съдебно-медицинската експертиза на Калушев и момчетата, загинали са на 5-6 февруари

Ралица Асенова показа съдебно-медицинската експертиза на Калушев и момчетата, загинали са на 5-6 февруари

"От самите предоставени документи става ясно, че има сериозно разминаване в датите, което поставя под съмнение точността на документацията", казва тя

Министър Христанов внесе сигнал до прокуратурата за злоупотреби с обществена поръчка

Министър Христанов внесе сигнал до прокуратурата за злоупотреби с обществена поръчка

По думите му огромен брой животни са унищожавани фиктивно, като с това е ощетяван държавният бюджет с милиони.

Майката на Николай Златков: Баща му е взел тялото против волята ми

Майката на Николай Златков: Баща му е взел тялото против волята ми

"Имам дълг както към него, така и към всички убити на Петрохан и Околчица. На т.нар. баща на Ники само искам да кажа, че истината за убийството на Ники няма да бъде погребана заедно с него", пише Ралица Асенова