24 Ноември, 2024

40 000 българчета с неподозирани аномалии на отделителната система

40 000 българчета с неподозирани аномалии на отделителната система

Тоалетните в малките училища са в лошо материално състояние, а в големите - мръсни и неподдържани. Този основен извод на Асоциацията на родители на деца с бъбречни заболявания се базира на разговорите им с деца, родители, представители на образователната система и медицински специалисти.

Децата с бъбречни заболявания имат проблем при посещаването на санитарните помещения в училищата, обяви председателят на Асоциацията на родители на деца с бъбречни заболявания Веселина Джамбазова по време на пресконференция. В резултат на това расте броят на децата с бъбречни проблеми и промяна в състоянието на децата с вече установени заболявания на отделителната система.

По данни на медицинските специалисти 40 000 деца живеят с неподозирани аномалии на отделителната система. 118 800 малчугани имат уголемен пикочен мехур, тъй като се стискат и не ходят редовно до тоалетната.

Асоциацията на родители на деца с бъбречни заболявания е стартирала проект „Чисти санитарни помещения в учебните заведения. Предизвикателство или грижа за детското здраве". Целта е засегнатите страни да споделят своя опит и предложения за гарантиране на санитарните помещения в училищата.

Организацията е кандидатствала за финансиране на микропроект, а стойността му е 4000 евро. Средствата се отпускат в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.

До момента са проведени две дискусии с представители на институциите, педагози и медицински специалисти, както и родители.

Оказва се, че няма подзаконов нормативен акт по Закона за здравето и Закона за народната просвета, който се отнася до здравните изисквания към учебните заведения и който включва задължителен минимум изисквания към тях. Затова в рамките на проекта ще бъде изготвен примерен текст към Нормативен документ. Предстоят срещи с представители на институциите за представяне на изработения текст.

Сподели:

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов