60 на сто от българите смятат, че бежанците представляват заплаха за националната сигурност. Това показват резултатите от проучване на агенция "Сова Харис".
Едва 15,2% са на мнение, че бежанският поток не носи рискове, а малко под 25 на сто от анкетираните не могат да преценят. Според изследването мненията по въпроса са сравнително константни и не се влияят от пола, образованието, възраст, населеното място, идейни възгледи на запитаните.
"Има страхове, няма омраза. Настроенията са разнопосочни, общественото съзнание е достатъчно объркано и доминирано от страховете", коментира на кръгла маса в БТА Любомир Кючуков - директор на Института за икономика и международни отношения.
Близо половината (46,5 на сто) от анкетираните смятат, че ЕС не трябва да помага на бежанците, търсещи убежище на територията му. Най-голяма част от хората на това мнение се аргументират с това, че сред търсещите закрила има терористи и че България е зле икономически и не може да се грижи за собственото си население.
Едноцифрен процент от запитаните са на мнение, че бежанците са с друг манталитет и не подлежат на интеграция или че има опасност от ислямизиране на Стария континент.
28% от анкетираните смятат, че трябва да се помага на бежанците. Най-голям процент от хората, които са на това мнение, посочват, че търсещите убежище имат нужда от помощ и е хуманно такава да им бъде оказана.
Според 57 процента от участвалите в проучването решението на проблема с бежанците трябва да е общо за всички страни в ЕС, но в същото време, 53,6% смятат, че България не трябва солидарно да приема квота от бежанци.
Близо 80 на сто от запитаните са на мнение, че бежанците ще са в тежест на нашата икономика, а почти 40 на сто – че ще има несъвместимост между българската и чуждата култури.
Над половината анкетирани казват, че за тях е неприемливо да имат колега или съсед бежанец. 57,8% виждат в тях заплаха за собствения си живот, защото се страхуват от хората с различни етнос или религия, а други 4,6% се чувстват застрашени, защото мразят чужденци.
Следете с Фактор
Мартин Димитров: Няма разцепление в ПП-ДБ - обяснихме, че ще гласуваме различно
- 20:12, 23 Ноември, 2024
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов