Над две трети от гражданите на България и Румъния искат мониторингът на Брюксел върху правосъдието и вътрешните работи, започнат с членството в ЕС през 2007 г., да продължи. Това показва изследване на Евробарометър преди очакваното обявяване на докладите на ЕК по Механизма за сътрудничество и проверка.
В България 78% (толкова колкото и през май 2012 г.) смятат, че мониторингът трябва да продължи, 10% (с 2% по-малко) искат отпадането му в идните години, а 6% - веднага. В Румъния 73% са за оставане на наблюдението, 13% - за скорошната му отмяна, 8% - за незабавно прекратяване.
В България 61% смятат, че мониторингът помага за преодоляване на недостатъците в съдебната система (71% през 2012-а). До 54% от 65% намалява и процентът на вярващите в положителното му влияние върху корупцията и борбата с организираната престъпност. Но в Румъния расте броят на хората, смятащи, че наблюдението помага (до 73% от 65% за съдебната система и до 67% от 59% за другите два показателя).
Над 96% у нас смятат, че недостатъците в правосъдието, корупцията и организираната престъпност са сериозен проблем (в Румъния - 90%). В съседката ни расте процентът на уверените, че положението в тези области се е подобрило (спрямо 2012 г.), докато у нас намалява. В България намалява процентът на информираните за мониторинга (до 44% от 61%), а в Румъния расте (до 56% от 52%).
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов