28 Ноември, 2024

Алпинистът Иван Мутафов: Светът пренасели Еверест, сега планината "се отърсва"

Алпинистът Иван Мутафов: Светът пренасели Еверест, сега планината "се отърсва"

Сега единственият начин на хората в Непал да оцелеят е да имат вяра и надежда, които са им вродени, казва в интервю за "Фокус" алпинистът и художник Иван Мутафов, който през септември миналата година се завърна от експедиция в Непал. "Трудно е да си представим с колко малко оживява и продължава да живее този народ. Само след около месец ще настъпи мусонният валеж, който ще донесе допълнителни бедствени положения. Това ще създаде много предпоставки за епидемия. Международното летище на Катманду в момента дори не може да приема самолетите с хуманитарна помощ, тъй като нещата там са разгърнати по съвсем различен начин."

Този беден народ ще оцелее въпреки всичко, убеден е алпинистът-художник. Един народ не може да загине по този начин, но те ще понесат последствията много тежко. Не знам дори как ние в бъдеще ще посещаваме тези земи. Човек не може да изкаже този ужас, който е видял. Аз живях с тези хора и ги познавам доста добре.

На въпрос възможно ли е алпинист да оцелее след подобно лавина и ще се отрази ли земетресението на релефа като цяло, Иван Мутафов отговаря: "В такава ситуация се казва „планината се отърсва”. След едно такова голямо земетресение, с такава степен на трус 8-9 по скалата на Рихтер, наистина планината прави едно отърсване. И аз си мисля, като съм гледал тези ледници, какво се получава. Всичко, което е трябвало да падне, е паднало, но това нещо и при нас е допълнително усложнение. Релефът със сигурност ще се промени. Числото за загиналите алпинисти е само предполагаема, защото във високата планина няма комуникация и връзка, която да се осъществи и в същото време Непалското правителство допусна да се прави един пренаселен алпинизъм. Светът се струпа около Еверест. Всеки отива да види най-високия връх и едва ли не всеки иска да го изкачи. Това се превърна в някаква мания. 1000 човека са били в базовия лагер. Това е едно пренаселване. Освен това те са младонагънати планини и винаги ще има в тази част на света такива земетресения и такива движения на земната маса. Със сигурност ще има промени. Маршрутите се променят. Променя се неминуемо, всекидневно и ежечасно ледникът Кумбу, но сега ще има още по-сериозни промени. Всичко, което е построено към Еверест като парапети и катерачни пътища, които се поддържат от шерпите, в момента вече не съществуват. Те са изчезнали заедно с хората. Оттук насетне е немислимо през този сезон и през следващия сезон въобще да се изкачва Еверест. Немислимо е. Трябва да се работи дълго, за да се достигне до по-горните лагери и съответно до върха.

Иван Мутафов разказа и за живота на местното население и за преживянато нещастие. Сградите от тухлени и кирпичени кубчета земетресението „издуха като слама”. Освен това „бацилът”, който европейците вкарваме в тази страна, отдавна е внесен и работи. Народът на Катманду започна да се занимава с пазарлъци, далавери и послъгвания. Тези хора станаха като всички останали с недъзите и недостатъците, които усвоиха от това външно население и нашествие на всички тези експедиции, които ежегодно преминават през тази държава. Населението по склоновете на Хималаите не преживява това. То се преживява от тези хора, които са в низината, в Катманду и Покхара. Населението, което живее в колиби, нагоре по склоновете на Хималаите, не се намира в това бедствие. Бедствието ще се случи при свличането на тези ледници, на тези снежни маси. Те правят едни изкуствени прегради и се създават едни огромни язовири, които в един момент ще се отприщят, когато се създаде голяма маса. Те ще предизвикат наводнения по долината. Истинското местно население, което е по склоновете на Хималаите, не е пострадало. Пострада една култура, едни вечни градове, като Патан и Бхактапур, в които паднаха храмовете, свещените места. Сега това пренаселено място в Катманду наистина ще бедства и ще понесе това.

Алпинистът разказва още за огромен язовир на 4-5 000 метра, където отвсякъде се свличат лавини и правят преграда в една долина. Това нещо се запълва с топящите се ледници и снегове и става един огромен воден басейн. Този воден басейн се отприщва точно при такива моменти, при раздвижвания, затопляне през пролетно-есенните сезони или през мусонните сезони, когато валежите са много интензивни. Тогава става това бедствие и бедства предимно населението, което е по долините. Прекъсват се всички комуникации. Заради мусоните те строят много високо въжени мостове, които евентуално да не бъдат засегнати. Иначе всички пътища и бродове изчезват. Мусонът се очаква да настъпи в края на месец май и връзката с низините, долината и нагоре към най-горната част изчезва. В момента всички експедиции се прекратяват, тъй като и трагедията на Еверест не е малка, всички алпинисти са слезли долу.

Иван Мутафов съобщи, че предстои изложба фотографии, свързана с бита и народността на местните жители. "В момента нещата ми са подредени в моя край – Троян, Ловеч. Преди две седмици правих изложба в Стара Загора. Тя бе художествена, на тема „Влюбената гора“. Сега сигурно в София ще открием една фотоизложба, свързана с Хималаите. Говорихме и с Румен Воденичаров, който също обикаля по тези дестинации, и ни хрумна идеята да направим изложба за културата на Катманду и за старите им столици Патан и Бхактапур, защото там има културни забележителности, които сме заснели и евентуално можем да направим представяния на това, което те са имали преди земетресението, за съжаление."

Сподели:
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов