24 Ноември, 2024

​ДАНС рови в „Български пощи“ заради договор за 50 млн. лв. с охранителна фирма

​ДАНС рови в „Български пощи“ заради договор за 50 млн. лв. с охранителна фирма

Съмнения за тайни договорки под масата и липса на всякакви правила за провеждане на открита обществена процедура ще пренасочат за 4 години към 50 млн. лв. от държавната фирма „Български пощи“ към джоба на частната охранителна компания „ВИП Секюрити“. 

Скандалът гръмна, след разкритие на bТВ, че ръководството на пощите ще разчита през следващата петилетка на външна фирма за инкасовия превоз на пенсии и пратки. Договорът с предишната фирма изтича в края на март, но обявяването на нова обществена поръчка се бави необяснимо и така се стига до директно договаряне само с един кандидат - „ВИП Секюрити“. Обясненията на ръководството на пощите са, че ситуацията е извънредна. Договорът с ВИП трябва да влезе в сила от 1 април, а съмненията за корупция вече изправиха на нокти синдиката на КНСБ.

„Ръководството умишлено протака провеждането на конкурс, обявяването на процедура, защото нещо се реди под масата! Логиката са белите пликове,

моето момче

Аз имам информация, че ВИП дава много бели пликове”, алармира публично още преди два месеца пред bТВ Георги Бочев от пощенския синдикат на КНСБ.

Разследвайки далаверата, Faktor.bg се натъкна на интересни факти свързани с действията на настоящия изпълнителен директор на „Български пощи“ – Деян Дънешки. До 2013 година той заема същия пост, преди да бъде уволнен от правителството на Пламен Орешарски. През пролетта на същата година е ревизиран от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), ръководена тогава от днешния министър на енергетиката Теменужка Петкова.

Проверяващите от инспекцията, (виж ТУК констатациите на АДФИ, б.р.) са му съставили

32 акта и са установени 34 нарушения на финансовата дисциплина, 

а заключенията са стряскащи – директорът е изхарчил близо 8 млн. лв. без обществени поръчки. Гафовете са свързани с процедура за възлагане на обществена поръчка за охрана на имущество и организиране охраната при транспортирането на ценни пратки и товари, доставка на копирна хартия, на пощенски пликове с лепило за машинно пликоване, за доставки на компютърни продукти, за ремонт на техника, снабдяване с резервни части и много други.

Дънешки е санкциониран с парични глоби, които обжалва по съдебен път. Любопитен обае е фактът, че вместо да стане веднага клиент на прокуратурата, само преди три месеца той отново е избран от министър Ивайло Московски да оглави и ръководи финансово закъсалото предприятие „Български пощи“.

Всъщност обвързаностите на Деян Дънешки с фирмата „ВИП Секюрити“ датират доста по-отдавна. В предишния си мандат Дънешки създава с ВИП консорциум за продажбата на винетни стикери. И тогава частната фирма е определена преференциално без конкурс, но историята се замита. Служител от пощите си спомня, че според приетия тогава бизнес план пощите трябва да печелят годишно около 12 млн. лв. от съвместната дейност, но реалните приходи се оказват около 2 млн. лв. В същото време активисти от синдиката на КНСБ подозират, че целият борд на „Български пощи“ – Никола Шарлетов, Емилия Фачева и Деян Дънешки получават всеки месец и 

тлъсти хонорари

от съвместния консорциум с ВИП, а това е явен конфликт на интереси. Но така, по схема се преразпределят допълнителни пари за шефовете.

За служителите в „Български пощи“ съвсем не е тайна, че още в предишния си мандат изпълнителният директор Дънешки пробутва идеята частни фирми да се ангажират с инкасото, игнорирайки действалия до тогава ведомствен отдел за сигурност. При връщането му на поста в края на миналата година, Дънешки предприема отново интересна управленска стратегия - уволнява и отстранява от работа шефовете и голяма част от отдела за сигурност, като назначава нови служители. Съмненията са, че част от новите специалисти са свързани с „ВИП Секюрити“, които са отново фаворит за спечелване на поръчка за 50 млн. лв., коментират синдикалисти.

Те поставят и още няколко парливи въпроса – на каква база и по какви критерии е изчислено, че за пет години пощите трябва да платят на „ВИП Секюрити“ възнаграждение от близо 50 млн лв.? Според запознати с подготвения договор там е фиксирана цена от 1, 60 лв. за физическа охрана на км. без ДДС. Експерти от охранителния бранш обаче смятат, че нормалната цена е около 1,30 лв. за км., като добавят и аргумента, че в света няма фирма, която калкулира стойността на услугата на км., защото се изчислява на пратка.

Бордът на директорите на „Български пощи“ все още не е потвърдил категорично, че договорът с „ВИП Секюрити“ е подписан официално. Източници на Faktor.bg пък са категорични, че това вече е факт, но все още не го огласяват, заради разразилия се скандал, който опитват да потушат дори и в редакциите на атакуващите медии.

От свои източници Faktor.bg получи информация, че в момента в „Българиски пощи“ тече и извънредна проверка на ДАНС, свързана с изпълнението на изискванията за класифицирана информация, които не са спазени в новата поръчка за 50 млн. лв. Сигналът е изпратен до Агенцията преди време, като в него се акцентира, че предишната процедура е извършена по специален ред и е засекретена, а сега тези изисквания не са спазени, въпреки, че има строг ред и маршрут на движение на колите на фирмата за инкасо. Тепърва се очаква да бъдат оповестени резултатите от проверката.

Настоящият изпълнителен директор на пощите се оправдава, че скандалната поръчка е трябвало да бъде пусната от предшественика му Станислав Дочев, но срокът за обявяване на обществена поръчка е в рамките на три месеца, а Дънешки е на поста вече 4 месеца, като и преди това е бил на същата позиция и е пределно наясно с игрите в системата.

В „Български пощи“ са категорични, че в случая става дума за 

източване на едно от най-старите държавни дружества, 

което вместо да бъде реформирано и стабилизирано, става обект на корупционни схеми. Ако този сценарий се разиграваше в съседна Румъния, доста фактори от пощите и ресорното министерство вече щяха да са зад решетките.

Пред Faktor.bg шефът на транспортната комисия в парламента Гроздан Караджов бе категоричен: „Ще се наложи да разгледаме създалото се напрежение в пощите, комисията не може да е безразлична. Нямам конкретни наблюдения върху персоналните назначения, но като цяло общата ми политика е да подкрепям усилията на министъра, докато те дават резултат. Прибързано не искам никого да съдя, но ако рецидивите в пощите продължават, няма начин как комисията да не реагира“.

Сподели: