От години българският език е в категорията на избираемите предмети в основното училище на населения предимно с етнически българи Димитровград в Сърбия, известен у нас като Цариброд. И въпреки че учениците от българското малцинство завоюват първи места на местните олимпиади за познания по майчиния си език, българска паралелка в Цариброд няма, съобщава БНТ.
Оценката по български не влиза и в общия бал при завършване на училище.
Според образователния закон на Сърбия родителите избират при записването на децата си в първи клас езика, на който да се образоват. Директорката на основното училище в Димитровград казва, че с приет през 1992 година закон се дава право на родителите да изберат един от трите варианта на обучение - изцяло на сръбски, изцяло на български или двуезиково.
"За съжаление министерството все още не е направило план и програма за двуезиковото обучение. Може би то е по-подходящо за нашите родители", казва Катарина Симеонова - директор на училището.
Директорката разказва, че сега повечето родители избират варианта - образованието да е изцяло на сръбски, а българският да се изучава като майчин език с елементи на националната култура и традиция.
От училището са категорични, че са подготвени и с учители, и с помещения, затова да има паралелка на български. Всяка година правят презентация на родителите в детската градина за ползите от изучаването на езика. Но засега паралелка няма.
По въпроса - има или няма учебници - според наша информация са отпечатани 64 комплекта, всеки с по 30-40 учебника. Като училищата са тези, които могат да ги закупят и то на цени - същите като учебниците на сръбски. От Националния съвет на българите в Сърбия уверяват, че сега в процедура са учебниците за седми и осми клас, които трябва да бъдат отпечатани до 1 септември.
От основното училище настояват и да могат да сформират паралелка и с под 15 ученици, което сега е норматив по закон.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов