Бедните държави в света губята около 1 трилиона долара годишно заради корупция, която коства живота на милиони хора. Това са изводите от доклад, цитиран от Би Би Си, на неправителствената организация "One", чиито каузи са насочени предимно към намаляване на бедността. Според него голяма част от напредъка през последните две десетилетия в справянето с крайната бедност е изложена на риск заради престъпността и корупцията.
В доклада се посочва още, че прането на пари и използването на фирми фантоми са също форма на корупция. Активистите от "One" са изчислили, че годишно 3,6 милиона души губят живота си заради корупция.
Те описват констатациите в доклада като "скандал за един трилион долара".
"Корупцията спира частните инвестиции, намалява икономическия растеж, увеличава цената за правене на бизнес и може да доведе до политическа нестабилност", твърди докладът. Ако се вземат мерки за елиминирането на тайствеността, в която корупцията процъфтява, и ако възстановените средства се инвестират в здравеопазване, това би могло да спаси живота на много хора в бедните държави.
"В развиващите се страни корупцията е убиец. Когато правителствата са лишени от своите собствени ресурси за инвестиции в здравеопазване, прехрана или ключова инфраструктура, то това струва човешки животи, а най-потърпевши са децата", се казва още в доклада.
Според организацията, ако корупцията бъде премахната в Субсахарска Африка, то тогава ще бъде осигурено образование за още 10 млн. деца годишно, ще има достатъчно средства, за да се осигурят заплати за още 500 000 начални учители, ще се осигурят средства за снабдяването на 11 млн. души с лекарства за терапия на ХИВ и СПИН.
Авторите на доклада призовават лидерите на страните от Г-20, които ще се срещнат през ноември в Австралия, да предприемат мерки за справяне с корупцията. Според тях това включва публикуване на информация за собствеността на компании, така че те да не могат да се използват за пране на пари и прикриване на самоличността на престъпници.
Организацията настоява за приемането на закони, регулиращи отчитането на използваните ресурси в петролната и газовата индустрия, както и в минното дело, като по този начин ще се гарантира, че тези "природни ресурси не са всъщност откраднати от хората, зависещи от тях".
Докладът препоръчва и мерки срещу данъчните измамници, така че "развиващите се страни да разполагат с информация, от която се нуждаят, за да събират дължимите им данъци". Правителствата трябва да бъдат и по-отворени за хората, за да могат гражданите да държат властите отговорни за начина, по който предоставят основни услуги.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов