Замисля се разговор, който да обхваща и двата регулатора (СЕМ и КРС – бел.ред.), и двете обществени медии (БНТ и БНР), и картината в широк план. Трябва да се разграничат периферните въпроси от въпросите, по които трябва да се действа в краткосрочен план. Това каза в ефира на БНР медийният експерт проф. Нели Огнянова в коментар за предстоящата медийна дискусия, организирана от парламентарната комисия по култура и медии. Според нея форматът на това обсъждане в парламента за ограничено време няма да стигне за задълбочен разговор по темата.
"Има водещи въпроси, които трябва да бъдат изведени пред скоби – защо съществуват обществените медии, какво очаква обществото от тях, как трябва да се развиват и как това да бъде осигурено финансово, структурно", посочи Огнянова.
Другият участник в разговора, журналистката от "Капитал" Весислава Антонова, е на мнение, че предстоящото медийно обсъжданецели трябва да провери настроенията и нагласите в общността, да се видят пробойните в един такъв дебат, откъде ще дойдат ударите и кои са чувствителните места. Според нея забавянето на парламента след изтичането на мандата на членове на СЕМ и невъзможността президентската кандидатура да заработи, означава, че някой има интерес от това.
Запитана за евентуалното замислено сливане на БНР и БНТ, за което няма огласен документ, Огнянова призова да не се отделят човешко време, емоции и енергия да се коментира нещо, за което не е ясно дали съществува.
"Когато няма информация, времето е благодатно за слухове. От две години слушам, че има такъв закон, но нито съм го виждала, нито вярвам, че идеите, които циркулират в обществото, здравият разум може да ги запише там", обясни Огнянова.
СЕМ може да работи в състав от 4 души. И да не е попълнен съставът, няма правна пречка да се върви към избори, обясни още Нели Огнянова, анализирайки ситуацията с изтеклия мандат на членове на регулатора и предстоящия избор на генерални директори на БНР и БНТ. Според нея подаденото от Георги Лозанов писмено изявление за оттеглянето му от поста председател може да бъде оформено от останалите членове на СЕМ без гласуване и оставката да бъде легализирана.
"Не може от разговорите между членове на СЕМ да правим изводи за самата институция. Институцията е смислена, защото някой трябва да прилага закона. Законът не е самоприлагащ се. Отговорност на обществото и институциите е да върне смисъла на регулатора", допълни Нели Огнянова.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов