Недопустимо е да се изхвърлят отпадъците от гражданите в коритата на различни реки и канали из страната, заяви в предаването "Събуди се" по Нова телевизия климатологът доц. Георги Райчев. „Пълните с боклуци дерета бързо могат да се превърнат в пълноводни реки, те са и нашата вина – на хората”, категоричен бе той.
Според него става за „невралгични точки” на българския речен басейн и точно в районите с много подобни дерета гинат десетки души от наводнения. „Но когато ние изхвърляме боклука, когато цялата река отива в един мост, който може да се затлачи, тогава ни заливат”, казва доц. Райчев.
По думите на климатолога, наводнението в Мизия можеше да бъде избегнато: „Трябваше да има щаб, който да вземе решение, да поеме отговорност да се вдигнат дигите, водата да се пусне и да се залеят десет декара царевица, но нямаше да има трагедия”, коментира Райчев. Според доцента всяко следващо наводнение в България „чакаме със скръстени ръце”.
Георги Райчев е на мнение, че във всяко едно село жителите е нормално сами да си чистят реките, защото иначе няма кой да поеме тази отговорност и да свърши тази работа. Изключние според него са в труднодостъпните места, където поради необходимостта от техниката "важна е ролята на държавата". "Но започвайки от ресорния министър и минавайки през всеки един гражданин и служител, всички трябва да носят отговорност за случилото се", убеден е климатологът.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов