Разпространяваните в публичното пространство твърдения за финансови злоупотреби в Българското национално радио, за нарушения при разходването на публични средства, за непрозрачност при провеждането на обществените поръчки, както и за неефективно ръководство на медията, са напълно необосновани, неаргументирани и спекулативни, пише в обръщение до обществеността сегашното ръководство на БНР.
"Категорично заявяваме, че се прави опит да се наложат в обществото твърдения, без те да са подкрепени с конкретни данни, факти и аргументи. Генералният директор и членовете на Управителния съвет на БНР заставаме зад решенията, свързани с управлението на националната медия от датата на встъпването ни в длъжност преди две години.
На базата на официално поискани и предоставени от БНР документи и доказателства Съветът за електронни медии извърши мониторинг както по отношение на спазването на Закона за радиото и телевизията от Българското национално радио, така и по отношение изпълнението на конкретни задължения, възложени на генералния директор с договора за управление. На 29.05.2015 г. регулаторният орган изрази мнение, че не са констатирани нарушения в дейността на БНР според Закона за радиото и телевизията, както и на задълженията, възложени с договора за управление на генералния директор.
На същата дата 29.05.2015 г. изпратихме писмо до г-н Цветан Цветков – председател на Сметната палата, до г-н Венцислав Георгиев – директор на АДФИ и до г-н Бойко Атанасов – изпълнителен директор на НАП с копие до г-н Владислав Горанов – министър на финансите и до г-н Георги Лозанов – председател на СЕМ, с което се обръщаме с искане:
1.За предоставяне на окончателния доклад на последния извършен от Сметната палата одит за съответствие на финансовото управление на БНР във възможно най-кратък срок;
2.За извършване от Агенцията за държавна финансова инспекция на надлежна проверка за законосъобразността при разходването на публични финансови средства в БНР, както и на прозрачността при провеждането на обществените поръчки;
3.За възлагане от Национална агенция за приходите на пълна данъчна ревизия за декларираните приходи и направените разходи от дейността на БНР.
Освен нашата увереност за начина на управление на БНР и абсолютната прозрачност на обществените поръчки и финансовите баланси, които са достъпни за всеки гражданин на Република България на официалния сайт на БНР, искаме да потвърдим публично, че генералният директор на БНР, заедно с Управителния съвет на националната обществена медия, ръководим институцията в посока демократично, ефективно и основаващо се на диалог и свобода на словото управление. Нашата цел е поддържане на екипния дух и развитието на кадрите на БНР, създаване на организационна среда на доверие и прозрачност, на дискусия и приемане на предложения за оптимизиране на процесите в медията, както и поддържане на среда на висок професионализъм.
След получаване на доклада от Сметната палата и след приключване на контролните действия и връчване констатациите и заключенията на другите две отговорни институции – АДФИ и НАП, генералният директор се ангажира лично да изнесе пред българското общество на езика на фактите реалната ситуация в БНР. Както към днешна дата, така и след получаване на гореспоменатите документи, поемаме пълна отговорност за изпълнение на ангажиментите при управлението на БНР", пише още в обръщението.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов