Икономическите висши училища ще обучават по-малко студенти срещу по-високо финансиране на един учащ. Това каза пред журналисти в УНСС министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
„Минимум 40 млн. лв. ще бъдат дадени догодина за издръжка на обучението във висшето образование. Тази субсидия ще бъде разпределена в зависимост комплексна оценка на качество на университетите – т.е. няма да бъде на брой студенти, а в зависимост от оценката за учебната и научната дейност и реализацията. Тоест, за всеки един ВУЗ ще има от 50% намаление до 120% увеличение“, коментира Вълчев.
Той посочи, че при специалностите, които са най-разпространени, ще се намали приемът. „Защото искаме повече студенти да се обучават в другите професионални направления, където имаме най-голям очакван недостиг на пазара на труда – това са инженерните, педагогически, аграрните специалности“, каза още образователният министър и посочи, че това не означава, че висшите училища, които обучават в тези професионални направления, ще получават по-малко. По думите му това означава, че икономическите висши училища ще обучават по-малко студенти срещу по-високо финансиране на един учащ. „Тоест базовата издръжка вероятно ще бъде увеличена с около 15%, за да компенсира общото намаление на приема, което имаме. Имахме 16 ВУЗ-ове, които обучаваха в професионално направление икономика, и във всички – с изключение на Софийския университет, който обучава малко студенти по икономика, ще намалим приема“, обясни министърът.
Попитан дали може да има мораториум върху разрастването на университетската мрежа, Вълчев отговори: „Това е предложение на Съвета на ректорите, което обсъдихме и те приеха още в края на миналата година. Засега предвиждаме да го въведем със Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за висшето образование. То е израз на общата ни загриженост за репутацията на висшето образование от гледна точка на това, че по-нататъшното разрастване на мрежата е нежелателно. С тях сме съгласни, че мрежата е достигнала предела си на териториално и профилно разрастване.“
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов