28 Ноември, 2024

СЕМ се самосезира за публикуваните телефони и казуса "Сидеров - Чуколов"

СЕМ се самосезира за публикуваните телефони и казуса "Сидеров - Чуколов"

СЕМ работи по казуса с публикуваните телефони на членовете на комисията, разглеждаща свалянето на имунитета на Волен Сидеров и Десислав Чуколов. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Мария Стоянова, дългогодишен журналист в Германия и настоящ член на Съвета за електронни медии. 

„Съветът за електронни медии се самосезира по случая и вече колегите работят активно по установяването на констатираните нарушения спрямо засегнатите лица”, посочи тя. По думите й, в случая действително става въпрос за публични личности, за политици, при които прагът на защита е много по-нисък, отколкото при обикновените хора. „Въпреки това трябва да сме наясно, че нито един човек, независимо от позицията, която заема, не трябва да бъде допускано да се позволява да се стига до там да бъде атакуван лично, и то по телефона със заплахи и по този начин да се упражнява натиск върху неговите решения”, смята Стоянова. „Това е нещо, което няма как да бъде толерирано и затова колегите ми в СЕМ работят”, добави тя.

Политиците трябва да бъдат оставени насаме със съвестта си, когато взимат решения, а не да ги взимат под натиск.  По думите й, този казус е абсолютен прецедент и такова нещо до сега не само в България не се е случвало, а то не се е случвало и на други места около нашата страна. „Аз в момента присъствам на една конференция в Букурещ, Румъния, с журналисти, издатели и представители на медийния бизнес от цяла Югоизточна Европа и когато до мен достигна новината, набързо я обсъдих с тях и всички са изключително смутени и изненадани”, заяви Стоянова. 

Според нея, ако не се реагира категорично срещу това, то може да се превърне в един бумеранг, който да започне да се върти из цялата политическа сфера в България. „Представяте ли си какво би се случило, ако от тук нататък на всеки един депутат телефонът бъде публикуван и оповестен навсякъде? Тогава тези хора няма да бъдат оставени на спокойствие да взимат своите решения, а ще бъдат притискани непрекъснато и то не само от заинтересовани политически лица, както е в случая, а и от лобисти. Те ще станат обект на натиск, на нездрав интерес дори от престъпници. Това ли е това, което искаме?”, попита Стоянова. Тя изрази убеденост, че си даваме сметка, че хората, които сме избрали в Парламента и на които сме гласували своето доверие, също трябва да бъдат оставени на спокойствие да вършат работата си, а не да стават обект на атаки от различни страни, заради решенията, които взимат, защото те отговарят за тези решения. „Ние за това сме ги избрали – те носят легитимността да взимат тези решения в Парламента и тази свобода, а именно да не са под натиск и директна атака на техните мобилни телефони чрез обаждани и заплахи, трябва да им бъде гарантирана по всякакъв начин”, категорична е тя. „Това е една от предпоставките за съществуването на една нормална държава, каквато надявам се претендираме да бъдем”, каза още Стоянова. 

Сподели:
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов