Академичният съвет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" на заседание днес определи размера на таксите за обучение на студенти за учебната 2016/2017 година, съобщи пресцентърът на висшето училище.
Приетото увеличаване на таксите се отнася единствено за новоприети студенти и няма да важи за действащите студенти, които са започнали обучението си преди учебната 2016-2017 година.
Факултетът по медицина и Факултетът по химия и фармация не предлагат увеличаване на годишните такси за обучение на студенти и през следващата учебна година, и те ще се запазят в същия размер от 925 лева за специалностите "Медицина" и "Фармация", и от 720 лева за специалностите в професионалното направление "Здравни грижи".
Академичният съвет е приел предложенията на факултетите, обсъдени в Съвета на деканите на 29 февруари 2016 г., които предвиждат увеличаване на годишните такси за останалите 23 професионални направления, в които Софийският университет обучава студенти, между 40 и 239 лева за редовната форма на обучение и между 15 и 370 лева за задочната форма. Най-голямо е увеличението на годишната такса за задочно обучение в професионално направление "Педагогика" - от 115 на 485 лева, и за редовно обучение в специалностите "Право" и "Международни отношения" - от 500 на 739 лева. Таксата за кандидатстване в Софийския университет се запазва на нивото от миналата учебна година - 30 лева.
Студентските такси в Софийския университет не са увеличавани от 2008 година. До този момент при определянето на субсидията за висшите училища не се отчиташе качеството на обучението, таксите бяха задържани на ниво отпреди осем години и СУ, който е лидер в почти всички професионални направления, в които обучава студентите си, трупа дефицит за сметка на това, че заплаща за по-високо качество, а получава еднаква субсидия и по-ниски такси. Приетото увеличение на размера на таксите за обучение в повечето случаи остава далеч под допустимия максимален размер според Закона за висше образование, посочват от СУ.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов