Малко над половината (52%) от българите, заявяват, че са религиозни, срещу 36%, които казват, че не са. Убедените атеисти пък са само 3 на сто. Това показва международно социологическо проучване на "Галъп интернешънъл", обхванало 65 страни. Според него в бог вярват 63 на сто от хората в световен мащаб.
Резултатът на България се различава от този на останалите страни в Източна Европа и е по-близо до стойностите, които се наблюдават в Западна Европа.
Китай е най-малко религиозната страна с двойно по-висок процент на убедените атеисти спрямо всяка друга нация (61%). Следват Хонконг (31%), Чехия (30%) и Испания (20%) и др. На другия полюс е Тайланд, където 94 на сто от населението вярва в бог. Следват Армения (93%), Бангладеш (93%), Грузия (93%) и Мароко (93%).
В цял свят убедените атеистите са 11%. Най-много са те в Западна Европа и Азия - 14 на сто от анкетираните 63 998 души. Изследването отчита най-много декларирана религиозност в Африка и региона на Близкия изток и Северна Африка, където съответно 86% и 82% от хората смятат себе си за религиозни.
Връзката между пол, възраст, доходи, образование и религиозността на хората разкрива интересни тенденции. По-младите хора (тези под 34-годишна възраст) се оказват по-религиозни (около 66% срещу 60% за останалите възрастови групи). Тези без образование или с основно такова са най-религиозни (80%), но като цяло религиозните хора са мнозинство във всички образователни групи.
Доходите, изглежда, оказват по-силно влияние - от тези със средно висок и висок доход по-малко от 50% заявяват, че са религиозни, а при тези с ниски, средно ниски и средни доходи процентът е 70. По същия начин броят на убедените атеисти е съответно 22% и 25% сред хората със средно висок и висок доход, но само 6% и 5% сред хората с ниски и средно ниски доходи.
Като се има предвид тенденцията в световен мащаб към нарастване на процента на религиозните сред младежта, можем да се приеме, че броят на хората, които считат себе си за религиозни, само ще продължи да се увеличава, коментира резултатите председателят на "Галъп интернешънъл" Жан-Марк Леже.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов