Председателят на ПГ на ПП ГЕРБ и заместник-председател на партията Цветан Цветанов е официален гост на празника на традиционните родопски ястия в Златоград. "Трябва винаги да се стремим да съхраняваме българщината и в момента това се прави тук, в Златоград, заяви Цветанов и добави, че в градът има гости от цяла България и всички виждат колко е важно да се пазят традициите, виждат каква организация е създадена тук и с какъв ентусиазъм се прави, за да може 150 чевермета да се въртят цяла нощ и да стане един прекрасен празник, с който да се даде тласък за развитието на Родопите.
Цветанов бе облечен в родопска носия, запасал пищов без спусък и хайдушка кама. Той подчерта, че оръжието му е само за украса, тъй като на фона на случващото се в Европа и съседните държави трябва да демонстрираме, че сме "Остров на стабилността".
”Това което се прави и с Роженския събор, това което прави и кметът на Смолян Николай Мелемов, и кметът на Златоград, е да съхранят българските традиции, които трябва да се популяризират. Когато светът се тресе от конфликти ние действително трябва да покажем, че България може да бъде стабилна. Знаете, че вчера и днес на посещение е помощник държавния секретар на САЩ, който е един много ясен знак за политиката, която прави правителството за развитието на регионите, за развитието на общините, когато сме част от обединена Европа. За това много важно е да съхраним европейските ценности и да бъдем позитивни хора, защото тогава нещата се случват”, подчерта Цветан Цветанов.
Според Цветанов, ситуацията с бежанците в съседна Турция в последните няколко седмици след финализирането на споразумението между ЕС и Анкара вече изглеждат доста по-спокойна. Европейският съюз отпусна 3 млрд. евро за да може 2.7 млн. бежанци да останат в Турция до приключване на конфликта в Близкия Изток. Българският парламент е направил усилие с отпускането на 35 млн. лв. за опазване на границата с Турция. Вече и Турция възприема, че това, което правим е в интерес на двете държави, а не за да се изолираме, подчерта Цветанов.
Зам. шефът на ГЕРБ коментира и позицията на партията относно Изборния кодекс."ГЕРБ е била много ясна в принципната си позиция. Ние не искаме да променяме изборните правила. Това го доказахме с политическото решение, което взехме преди местните избори. Тогава ние взехме политическо решение да не отваряме една тема, която може да се преекспонира в публичното пространство и манипулативни внушения, които могат да се направят в обществото. Не дадохме възможност да се прави тази промяна. Но с местните избори бе проведен и референдум и бе взето решение, с което в 3-месечен срок трябва да се направи промяна в изборния кодекс, с което да дадем възможност електронното правителство да намери място в изборния кодекс. Постъпиха общо 14 предложения, които се разглеждаха на първо четене. Те бяха приети, с изключение на две. С това се стигна до много дебати и енергия, която смятам за излишна. Ако има вето на президента ще има допълнителни консултации с политическите сили и тогава ще можем да вземем правилното решение. Но единственото, към което ние се стремим от ГЕРБ, е да има стабилност в страната, да не създадем предпоставки някой да подтикне страната ни към безредици, несигурност, което означава, че ще се превърнем в съседните ни държави, в нестабилност, което не дава възможност да се търсят решения на важните проблеми, които стоят днес в обществото. Виждате какво се случва в Гърция, Македония, Румъния. Виждате създалата се ситуация в Турция. Ние трябва да бъдем много внимателни и прецизни, затова ГЕРБ прави много отстъпки, водени не от тясно политическите си интереси, а от националните интереси, и това което премиерът Борисов заяви при формирането на сегашния кабинет е, че ние правим отстъпки в името само на националните интереси и това ще продължи и занапред", заяви Цветанов.
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов