Дрехите, за които Св. Синод, твърди, че са на Левски, предизвикаха спорове сериозни спорове, като историци категорично застанаха зад тезата, че няма как да се докаже дали са носени от него. Зад тази позиция застава и директорът на къщата-музей "Васил Левски" Дора Чаушева. По думите й няма данни, които да доказват, че одежди, които са изложени в църквата "Света София" в столицатаq са принадлежали на Апостола.
"Надявам се, че голяма част от колегите историци смятат това, защото историческата наука е призвана да пише историята на базата на документи и факти. Той е служил в Карловската църква „Св. Богородица“ като дякон, няма данни да е бил дякон в Сопотския манастир „Св. Спас“. Друг е въпросът, че целият Сопотски манастир е бил опожарен – камък върху камък не е останал по време на Руско-турската война. Така че тези одежди да са оцелели, твърде се съмнявам", коментира Чаушева пред Topnovini.bg.
Според нея, много късно се явяват легендите за тези одежди. "Не става дума за тях и никой не знае нищо в началото на 20-ти век, когато е интересно, че митрополит на Пловдивската митрополия е Максим – близък другар на Левски. Той вероятно би знаел нещо за тези одежди, но не оставя нищо в своите спомени като следа", обясни тя. По думите й по-късно Димитър Страшимиров също възлага на карловския родственик на Васил Левски - Васил Караиванов да отидат да снимат манастира за документалния сборник, който подготвя. "Търси усилено материали от всякакъв характер на Левски и тези родственици също нищо не споменават за намирането на такива одежди в Сопот. Не мога да кажа точно в коя година са се появили с този легендарен надпис, но като историк не мога да споделя такова мнение, че това са одежди, свързани с името на Левски", обясни директорът на къщата-музей.
Тя бе категорична, че като музеен специалист, не може да си позволи без да има дори минимални основания за една вещ, предмет или документ, да пришива името на някого, най-малкото на Васил Левски. "Левски не става по-голям с това, че са показани тези одежди. Той е бил монах и е имал отношение към църквата, но да се взима нещо произволно, за мен не е най-коректно", заяви още Дора Чаушева.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним