Около тази позиция се обединиха проф. Михаил Константинов и депутатът от Коалиция за България Татяна Буруджиева.
В коментарите си по Нова ТВ те обясниха, че всяка бюлетина ще има номер, който остава извън нея и така на практика манипулация не може да има, освен ако съответният гласоподавател не бъде повлиян психологически.
„Нека хората да знаят - няма как някой да разбере как сте гласували. Преди отиваха с 20 лева при баба Гинка, тя е съвестен човек, като ги вземе, върши работа. Сега бюлетините имат специален номер долу. Една от главните задачи на изборната администрация и на медиите е да обясняват, че не могат да контролират вота”, обясни Константинов.
Буруджиева припомни, че май е и периодът, в който българите тръгват на гурбет в чужбина, което също ще намали потенциалните гласоподаватели, които могат да бъдат манипулирани.
Въпреки тези данни двамата прогнозираха избирателна активност от 50-60%, което е 2,8-2,9 милиона души. Така за един евродепутат ще са необходими около 150 000 гласа. За да бъде разместена листата чрез преференция на втория в нея ще му трябват поне 10 000 гласа (7%), за да стане първи и то ако първият има по-малко от необходимите 150 000 гласа. Буруджиева обясни, че преференцията не е за хора, които нямат представа за хората в листата. Според Константинов тя повишава интереса.
Той поясни как се гласува в бюлетините за Евровота, тъй като за първи път в тях се отбелязват две неща.
„В лявата част избирате любимата партия или независим кандидат. Ако се съсредоточите само върху преференцията, може да забравите партията и така бюлетината става недействителната. Позовавам се на опита в Германия – там е на две части и са им трябвали 10-ина години да се научат да гласуват”, поясни математикът.
Депутатът от КБ обаче не се съгласи и заяви, че упражняването на вота е много лесно. Освен това на тези избори ще може да се използват два знака – „хикс” и „чавка”, тъй като голяма част от невалидните бюлетини при миналите избори са заради сгрешен знак.
„Чавката” е естественият знак, „хиксът” е за тотаджийте”, допълни Константинов.
Ако пък някой сбърка, ще има право на втори опит.
Двамата се обединиха около мнението, че сбърканата статистика при преброяването на населението, което предизвика скандал в професионалните среди, няма да повлияе на вота. Предстои обаче да се изчисти методиката как да се изчистят избирателните списъци по принцип.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца