В тази традиция има огромен заряд за здраве и берекет, носи духът на българщината, което ни прави горди, затова трябва да я запазим за идните поколения. Това казват жителите на Калофер, където единствено се играе ледено мъжко хоро в деня на Богоявление.
Идеята се роди, защото нашите национални медии, но и международни медии се интересуват от този уникален български ритуал. Затова решихме, че трябва да увеличим престижа на Калофер, но и на България, казва кметът на Калофер Румен Стоянов пред Нова ТВ.
Преди да се влезе в ледените води на Тунджа, се пие бяло и червено вино. След това се влиза реката, като първо се чупи леда и след това в продължение на часове се играе мъжко хоро на фона на гайдарско свирене.
Преди това ни гонеха – не ни даваха да влизаме в реката на Богоявление, не ни даваха да хвърляме кръста на Йордановден, но ние бяхме упорити и така съхранихме този ритуал. Усещането е уникално, само един истински българин може да изпита това чувство, когато влиза в ледените води на Тунджа. В тази традиция има огромен заряд за здраве и берекет, носи духът на българщината, което ни прави горди. Затова този ритуал трябва да запазим за наследниците ни в този вид, убедени са участниците в леденото мъжко хоро в Калофер.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним