4 Февруари, 2026

​Общинари алармират: Безпринципно режат парите на кметства, чака ги фалит

​Общинари алармират: Безпринципно режат парите на кметства, чака ги фалит

Причината е в наложените финансови корекции в размер на 129 милиона лева, заради новооткрити нарушения при обществени поръчки по проекти на Оперативна програма "Околна среда", предаде БНР.

Зам.-изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Емил Савов предрича, че последствията ще бъдат повече от катастрофални тези кметства. Според него проектите може да не бъдат изпълнени поради липса на средства.

"Това застрашава както програмата, като цяло, така и желанието на общините въобще да кандидатстват при тази липса на правила през следващия програмен период. Виждаме крайно необосновано решение на управляващия орган, който в опита си да изчисти своя имидж, прехвърля по най-недалновиден начин проблема там, където той не съществува", коментира Савов.

Той обясни, че още през ноември са получили уверение от министъра на околната среда, че ще получат списък с общините, в които има проблеми. След това диалогът е прекъснат и едва миналата седмица общините са сюрпризирани с писма, без реално да имало някакви предварителни разговори с тях.

Сред потърпевшите общините, на която вече е наложена финансова корекция, е Стралджа. Кметът Митко Андонов казва, че преди великденските празници са получили писмо с едно изречение, в което управляващият орган по програма "Околна среда" информира, че е наложена корекция за проект, изпълнен преди 2 години.

"Това е техническа помощ за проектиране на канализация и водопровод на село Зимница. Той е изпълнен, проверяван и разплатен. Сега получавам 25%, което представлява 77 хиляди лева корекция", оплака се кметът. 

Сподели:

Коментари (0)

Иран играе твърда игра със САЩ, за да извади противника от равновесие

Иран играе твърда игра със САЩ, за да извади противника от равновесие

Дипломатическите и военни провокации, демонстрирани тази седмица, предвещават предстоящи напрегнати преговори - Техеран е решен да обърне нещата и да окаже натиск върху САЩ, докато Тръмп трупа сили в региона в опит да накара Иран да преговаря по неговите условия, пише Wall Street Journal

Психиатър: Социалните мрежи вкарват младите хора в "капан за съвършенство" - това е инструмент за масова манипулация

Психиатър: Социалните мрежи вкарват младите хора в "капан за съвършенство" - това е инструмент за масова манипулация

Те се подлагат на чудовищна трансформация, за да отговорят на натиска, създаден с цел печалби

СО реши: Край на злоупотребите  в два ключови за София буферни паркинга

СО реши: Край на злоупотребите в два ключови за София буферни паркинга

Решението е на зам.-кмета по транспорт Виктор Чаушев, което реално слага точка със злоупотребите на функцията "паркирай и пътувай" в паркинга на "Джеймс Баучер" и "Стадион Васил Левски"