Най-много са пенсионерите и жителите на малките градчета и села, както и хората с ниски доходи, които ще прекарат в домашна обстановка Новогодишните празници.
10% от участвалите в изследването все още не са решили къде ще бъдат в новогодишната вечер - това са предимно младежи на възраст до 29 години и столичани.
В ресторант или клуб ще празнуват 5% от участвалите в изследването, които не са материално затруднени.
Около 6% от интервюираните възнамеряват да пътуват за новогодишните празници - до друго населено място в страната, до зимен курорт или в чужбина.
1% от респондентите пък ще предпочетат да прекарат новогодишната нощ на концерт или на открито - на площада, ако има организирано новогодишно тържество. Също толкова пък възнамеряват в празничната нощ да работят.
И през тази година няма съществена разлика в остават и предвидените за празнуване средства.
Една трета от интервюираните (32%) са предвидили сума между 50 и 100 лв., 28% - между 20 и 50 лв. Близо една пета от хората ще отделят суми над 100 лв., а 15% - до 20 лв.
7% от участвалите в изследването посочват, че нямат възможност да отделят средства, за да празнуват.
Когато става въпрос за парите, заделени за подаръци на близките, 53% от българите твърдят, че ще се вместят в суми между 20 и 100 лв. 19% ще купят подаръци на стойност до 20 лв., а 11% - за повече от 100 лв. 17% от интервюираните няма да отделят пари за подаръци.
34% от участвалите в изследването твърдят, че са предвидили да дадат средства за благотворителност. Това възнамеряват да направят преди всичко хора, които са в активна възраст, имат добре платена работа, на възраст между 40 и 49 години, с висше образование, жители на областните градове.
44% не възнамеряват да правят парични или предметни дарения (предимно, защото доходите им не го позволяват), а 22% все още не са решили дали да подкрепят някоя благотворителна кауза, или не.
Към 2013-та българите гледат с умерен оптимизъм, сочи още проучването.
43% от българите очакват по-добра 2013 година за страната, а други 7% се надяват новата година да е поне толкова добра, колкото отминаващата.
Всеки пети българин очаква новата година да е по-лоша за страната от отминаващата, а всеки четвърти посочва, че тя ще бъде точно толкова лоша, колкото е била 2012 г.
Вторичният прочит на данните показва, че хората оценяват състоянието на страната главно през призмата на собственото си благополучие.
Очакванията към новата година в личен план са малко по-благоприятни от тези за страната като цяло. 44% от българите очакват да живеят по-добре през новата година, а 18% - по-зле.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним