1 Април, 2026

Българските МиГ остават без ремонт?

Българските МиГ остават без ремонт?

Генералният директор на руската самолетостроителна корпорация МиГ Сергей Коротков е уведомил в писмо председателя на комисията по отбрана в Народното събрание Михо Михов, че "руската страна не е предоставяла на Полша лиценз и актуална техническа документация за изпълнение на ремонтни работи по двигатели на самолети, предаде ТАСС, цитирана от БТА.

"Ако подобен ремонт на български МиГ бъде направен, то РСК МиГ ще прекрати изпълнението на договорните отношения по поддръжка и експлоатация на самолети", се казва в писмото.

Освен това Полша няма право да използва резервни части на самолети за нуждите на трети страни и ако това се случи, доставката им в страната ще бъде прекратена.

Dnes.bg припомня, че България и Полша подписаха документи за сътрудничество в областта на отбраната в края на август. Бе сложен и подпис под писмо за намерение, което положи правните рамки на дейностите по ремонт и модернизация на руските ни изтребители МиГ-29.

Очаква се до средата на 2016 г. да се ремонтират двигателите и агрегатите на три самолета, а до края на 2016 г. на още три.

"България се обърна към Полша, защото тя може да предостави пълен обем от дейности за поддържане на изправността и летателната годност на самолетите МиГ-29, да модернизира самолетите на високотехнологично равнище и спрямо изискванията на НАТО, да предложи изгодна цена и по-кратък срок за изпълнение", заявиха от военното министерство тогава.

Сподели:

Коментари (0)

Турски престъпен бос е арестуван в София

Турски престъпен бос е арестуван в София

Удариха престъпна мрежа "оръжия срещу канабис" при координирана операция в Испания, България и Гърция

Бащата на починалото дете в Добрич: Лекарите нищо не направиха, чакаха просто момиченцето ни да си замине

Бащата на починалото дете в Добрич: Лекарите нищо не направиха, чакаха просто момиченцето ни да си замине

От семейството настояват за аутопсия от независим медик, от болницата са сезирали всички контролни органи

Изтича срока за подаване на финансовите отчети от партиите

Изтича срока за подаване на финансовите отчети от партиите

Тези, които не го направят или закъснеят с подаването на документите, могат да бъдат санкционирани с от 2556 до 5112 евро