22 Февруари, 2026

Гаф: Допуснаха мъж, убил момче в София, в напредварата „Човек на годината”

Гаф: Допуснаха мъж, убил момче в София, в напредварата „Човек на годината”

Австралиецът Джок Полфрийман, който беше осъден на 20 години затвор заради убийството на студента Андрей Монов в София, е сред номинираните за наградата „Човек на годината" на Българския хелзински комитет.

Полфрийман ще участва в надпреварата за приза като председател на Българско затворническо сдружение за реабилитация, което защитава правата на лишените от свобода, предимно от Софийския затвор, и докладва на БХК за установени нарушения. Номинацията на австралиеца предизвика възмущението на близките на жертвата му. Те ще излязат на протест в четвъртък следобед.

Общо 50 са номинираните за „Човек на годината" личности и организации. Дейността на всички тях е насочена към „защита на основните човешки права и други ценности като защита правата на животните и опазване на природата". Номинация е получила и защитничката на ромите от съборените незаконни постройки във варненското гето „Максуда" - адвокат Даниела Михайлова. Тя е предложена заради застъпничеството й за семействата от морския град и от село Марчево, чиито къщи бяха разрушени. Михайлова ги представлява и пред Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ). Въпреки настояването й за налагане на привременни мерки, магистратите от Страсбург отхвърли и трите внесени искания.

Кандидатът за кмет на София Виктор Лилов - първият български политик, признал своята различна сексуалност, също ще се бори за „Човек на годината". Заради подкрепата на ЛГБТИ движението (лесбийки, гей мъже, бисексуални, трансджендър и интерсексуални хора) сред номинираните за приза попадат Моника Писанкънева от фондация „Ресурсен център Билитис" и новосъздадената организация XXX Колектив. Игуменът на Кладнишкия манастир „Свети Николай Мирликийски Чудотворец" отец Рафаил е номиниран за разграничаването му от позицията на Светия синод срещу допускането на повече бежанци в България.

Носителят на голямата награда „Човек на годината" 2015 и двамата му подгласници ще станат ясни на 10 декември. Те ще бъдат определени от 8-членно жури, чиито членове са председателят на БХК Красимир Кънев, адвокатът Александър Кашъмов, директорът на Български дарителски форум Красимира Величкова, писателят Георги Господинов, журналистите Иван Бедров, Татяна Ваксберг, Мария Черешева и Яна Бюрер Тавание.

Сподели:

Коментари (0)

Кукери прогониха злите сили от Карлово с обредни танци

Кукери прогониха злите сили от Карлово с обредни танци

Със своите страховити маски и оглушителни звънци те прогонват злото и отварят пътя към светлината…

Симеон Ставрев: София надминава Варшава по дължина на метромрежата

Симеон Ставрев: София надминава Варшава по дължина на метромрежата

Столицата удължава метромрежата си с нови 3 километра под бул. „Владимир Вазов“ да края на годината. Обявена е финалната фаза от изграждането на новото разширение.

Християнска църква СИОН организира Ден на отворени врати в София

Християнска църква СИОН организира Ден на отворени врати в София

Събитието, което е съпътствано с временна изложба, посветена на 4 години от войната в Украйна, ще присъстват доброволци, дипломати, политици и общественици