Старозагорският юрист и бивш дългогодишен съдия Стефан Саранеделчев е връчил на президента на Република България Росен Плевнелиев писмо и подписка, в която 2100 български интелектуалци и обикновени граждани настояват да бъде възстановено автентичното име на върха-светиня. Това е станало по време на Националното поклонение пред жертвите на тоталитарния режим в Белене, проведено в края на м.май т.г. под патронажа на президента, съобщава изданието "Старозагорски новини"
"Това наше искане е в интерес на обективната истина. Подписалите се в подписката 2100 души са от различни краища на България, сред тях има членове на различни партии, повечето са безпартийни, има професори, доценти, историци, географи, юристи, икономисти и най-обикновени хора. Никога не сме си поставяли за цел да правим някаква масова подписка, защото в случая не е важен броят на хората в нея, а политическото желание историческата истина да бъде възстановена. Защото никой не е събирал подписи през ноември 1951 г. да преименува връх Св.Никола в Столетов. Както и никой не е събирал подписи през 1977 г. да преименува връх Столетов на втори връх Шипка, коментира Стефан Саранеделчев.
Уважаваният юрист изрично уточни, че истинският връх Шипка винаги е съществувал, както преди Руско-турската война, така и сега. Висок е 1232 м. На този връх е било главното командване при отбраната на Шипченския проход, от там са се ръководили действията, от там са били изпращани телеграмите до руския император. Той е на километър встрани от върха, където сега се намира Паметникът на свободата, чието автентично име е Свети Никола, но сега във всички учебници по история се зове Шипка.
През 1951 г., когато у нас масово са променяни имена на градове и географски обекти, атеистично настроените партийни кадри на БКП са подменили името Св.Никола със Столетов. По-късно, през 1964 г., по време на визитата си в България Леонид Брежнев е проявил пред Тодор Живков несъгласие с това, че историческият връх носи името на царски генерал, крепител на императора - Александър II. За това свидетелства придружавалият го тогава преводач от българска страна -казанлъчанинът Стойко Стойков.
Кадрите на БКП вземат това предвид и през 1977 г. върхът за втори път сменя името си - от Столетов кой знае защо става Шипка, въпреки че вече има връх с това име. Коя точно "умна" глава е сторила тази глупост, не е известно, но след като се разбира за грешката, на истинския връх Шипка се дава също ново име - Малката Шипка. Сиреч сътворен е бил поредният български абсурд, с който де факто е всят и хаос около паметните исторически събития през 1877 г.
Инициативата за възстановяването на историческата истина датира от 26 юни 2007 г., когато група от 18 интелектуалци от София, Стара Загора и Казанлък връчват за пръв път на тогавашния български президент Георги Първанов искането си за възстановяването на автентичното име Св.Никола на легендарния връх. Отговор от страна на президента не е последвал. Връченото искане в края на м.май т.г. на президента Росен Плевнелиев е третото поред.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца