Кметът на Ловеч Минчо Казанджиев поиска полигон за любителите на улични гонки. В ефира на БНТ той коментира, че има несвършена работа от всички нас, и тя е в годините. Пред БНТ той обясни, че не трябва да се разчита само на МВР, а на цялото общество – семейството, училището, общината, държавните институции. Кметът призова за създаване на условия за любителите на високи скорости, а именно с изграждането на специализиран Авто-Мото полигон край Ловеч, в който надпреварите да бъдат регламентирани и отведени на безопасно място.
„Когато бях млад и невръстен шофьор си спомням, че имаше полигони, на които се водеха курсовете, как да паркираме, как да тръгваме, наклони и изкачвания, змейки и други упражнения. В днешно време тези места ги няма, тоест обучението не е достатъчно за младите шофьори. Според мен, ако се ангажира държавата и премиера на страната г-н Борисов, много бързо могат да се създадат такива центрове, за квалификация и преквалификация на бъдещи и настоящи водачи на МПС. Състезанията трябва да се правят на регламентирани места, всичко останало е риск, както за тези хора, които се състезават, но най – вече за другите около тях, които са участници в движението. Улиците не са за състезания, да помогнем водачите да се приберат при семействата си, да запазим децата си.“, категоричен е учредителят на фондацията – Георги Янакиев мл.
„Силно подкрепям идеята на кмета на град Ловеч. Всъщност, идеята за създаване на специализиран полигон е действието, в което винаги съм вярвал и промотирал, че ще реши генерално проблема с уличните надпревари, дори така наречените полигони ще служат за обучения за увеличаване на квалификацията у водачите (подобен вид обучения никога не са били обект на действие при обикновените шофьорски курсове), която е безкрайно необходима, тъй като ситуациите, които срещаме в нашето ежедневие са най-разнообразни и нетипични, именно поради тази причина е необходимо да се пресъздадaт екстремални ситуации, които са максимално близки до реалните, именно тези, които ни следват в нашето ежедневие (подхлъзване, интензивно спиране и др.). Аз силно вярвам, че един подобен проект може да бъде реализиран, но не без подкрепата на държавата и нейните институции, дори държавата би трябвало да бъде инициатор на подобен проект, който да е насочен към областните градове. Подобна инициатива би се приела изключително позитивно и от Европейския съюз, тъй като е с основна насоченост към обществото.“, сподели рали-пилотът Крум Дончев.
Пътните произшествия и автомобилните гонки взеха превес над страната. 11 504 е общият брой нарушения, установени от служителите на „Пътна полиция“ при осъществения пътен контрол за периода от 10 до 16 август на територията на цялата страна. Най-много те са в София, следвани от Бургас и Пловдив. Основните причини за санкциониране с актове са шофиране без правоспособност – 667 и след употреба на алкохол – 479. Издадените през тази седмица фишове за установени предишни нарушения са 7519, като в по-голямата част основанията за санкциите са превишена скорост. Това съобщиха от Фондация "Георги Янакиев", които сериозно са се ангажирали с проблемите на пътната безопасност у нас.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца