Храм-паметник "Александър Невски" официално стана собственост на Светия. Това е станало безвъзмездно с помощта на служебното правителство. Това съобщи премиерът проф. Георги Близнашки след заседание на МС.
Решението предвижда и клауза, в която Светия Синод предостави Криптата за ползване на Националната художествена галерия за срок от 25 години
Аргументите са, че предоставянето на правото на собственост върху имота с обща площ 4951 кв. м и сградата на храм-паметник "Св. Александър Невски" създава по-добри възможности Българската православна църква да изпълнява функциите си.
Храмът е построен в чест на руския император Александър II, наричан още "Цар Освободител", чиято армия през 1878 г. освобождава България от петвековното османско владичество. Св. Александър Невски, чието име носи катедралата, е руски княз (1220-1263) - велик пълководец и дипломат. Той е светец-покровител на руския император Александър II и е символ на руската бойна слава. Храмът е изграден по предложение на българския политик и общественик Петко Каравелов (1843 г. – 1903 г.).
Първоначално е било решено той да бъде издигнат в Търново, но българският княз Батенберг (управлявал 1879 – 1886 г.) настоява да е в София. Една част от средствата за построяването на храма се отпускат от държавния бюджет, друга от дарения на видни граждани, включително и от княз Батенберг, който дарява сумата от 6000 златни лева. На 19.02.1882 г. се полага основният камък, но строежът започва по-късно - през 1904 г. Храмът е завършен едва през 1912 г., а е осветен чак през 1924 г. Храмът е обявен за паметник на културата през 1924 година.
Сградата на храма се простира върху площ от 3170 кв. м и побира 5000 души. Цялата е облицована с бял врачански камък, а входните врати са изработени от славонски дъб. Куполите на храма са позлатени. Камбанарията се издига на 53 м височина и има 12 камбани, като най-голямата тежи 12 тона, а най-малката – 10 кг.
Интериорът на храма включва мраморна украса, със стенописите и 82 икони, дело на български, руски и чешки художници. Едно от най-големите ценности в храма са мраморният иконостас, царският и патриаршеският трон, амвонът и мозаечното пано с цар Фердинад (управлявал 1887 – 1918 г.) и царица Елеонора. От 1946 г. храмът има два празника: 12 септември – пренасяне мощите на св. Ал. Невски от Владимир в Санкт Петербург, и 23 ноември – денят на Успението на св. Александър Невски. В подземието на храма се намира Криптата – с иконна сбирка, където могат да се видят шедьоври на иконописното изкуство. В основите на храма е вградена метална кутия, в която са записани имената на членовете на правителството.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним