6 Декември, 2025

Подредиха изложба в памет на едно "изгубено десетилетие"

Подредиха изложба в памет на едно "изгубено десетилетие"

Днес в 12.30 ч. в Музея на социалистическото (тоталитарно) изкуство на ул. „Лъчезар Станчев” №7 в столицата бе открита изложбата „Десталинизацията – дилемата на едно противоречиво десетилетие 1953-1964”. Тя е част от инициативата „25 години свободна България”, която се провежда под егидата на президента Росен Плевнелиев.

Изложбата е организирана от Комисията по досиетата, Държавна агенция „Архиви”, Софийския университет „Св. Климент Охридски” и Националния музей на българското изобразително изкуство.

Според организаторите изборът на този по-далечен период от съвременната българска история е продиктуван от факта, че в първите години след смъртта на съветския диктатор Сталин се засилват опитите на открита съпротива срещу комунистическия режим в страните от Източния блок.

Това са години, свързани с реални надежди на мнозина за отхвърляне на съветския модел на управление, първите опити за пробив на Желязната завеса.

Подбраните материали показват слабо известни факти от неизползвани досега исторически документи. Чрез визуално и документално представяне на случилите се тогава събития се проследяват вътрешните и международните аспекти на процеса, популярен с термина десталинизация не само в България, но и в страните от Източна Европа.

Изложбата ще бъде експонирана до 30 ноември 2014 г.

Сподели:

Коментари (0)

Рибен фест! Министерството на земеделието "ни уреди" с африкански сом за Никулден

Рибен фест! Министерството на земеделието "ни уреди" с африкански сом за Никулден

"Предлагат се и "единствените по рода си животворни перли – силноалкална среда, която бори киселината в нашия организъм“, научаваме от продавачите

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Бил Гейтс: Съкращаването на помощта доведе до трагичен ръст на детската смъртност

Намаленията означават, че броят на децата, които умират преди да навършат 5 години, се очаква да се увеличи до 4,8 милиона тази година, което е с 200 000 повече от 2024 г., според годишния доклад Goalkeepers на Фондацията „Гейтс“

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Младежи от училищата в Тетевен зарадваха с подаръци потребителите на Дневния център за лица с увреждания 

Инициативата има за цел да възпита младите хора към уважение и толерантност към хората в неравностойно положение, да бъдат приемани със своите различия и възможност да са полезни за обществото