Бунтът на майките и бащите е срещу клаузата в документа, която предвижда 4-годишните деца да посещават задължително детска градина.
С възгласи „Свобода” и плакати ”Училището е социална диктатура”, „Новият проектозакон е бомба със закъснител” и „Децата не са на държавата”, протестиращите се бунтуваха срещу закона.
„Искаме никой да не ограничава правата ни на избор къде и как да се учат децата ни. Това е изконно родителско право. Не сме съгласни децата ни да ходят на 4 г. на детска градина, защото така е пожелала държавата.
Министър Игнатов иска да ни каже, че конституцията и родителите не са важни, че институциите са по-важни”, коментира протестиращият родител Калоян Стоев.
„Престъпление е държавата да задължава родителите. Ако държавата остави този член, ще бъде явен престъпник. Все още в държавата има родители с ценности. Всички европейски документи имат характер на препоръки, а не задължават родителите. ЕС не диктува каква образователна система да имаме.
В Европа родителите имат свободен избор”, заяви Стоян Георгиев от протестиращите.
От своя страна Петър Пеев, председател на родителски комитет призова „Не разделяйте децата от родителите. Не ги слагайте в месомелачката, не ги правете еднакви.” По негови думи депутатите нямат доводи за задължителната детска градина, те не могат да привлекат родителите с нищо в държавните детски градини, а
реално този закон е направен с цел финансови облаги на хора, близки до МОН.
„Отново ни финтираха и не зачетоха аргументите ни, играят си с нашите чувства и най-ценното, което имаме – нашите деца”, допълни Пеев.
„Държавата иска да ни лиши от алтернативи. Родителските коопративи са една добра алтернатива на детските градини", предложи пък протестиращата майка Изабела Хаджиян.
Припомняме, че една от скандалните поправки в новия Закон за предучилищното и училищното образование предвижда забрана децата да учат в частните училища и детски градини, които не са регистрирани по държавните образователни стандарти.
На практика промяната слага край на така наречените родителски кооперативи, в които сега се отглеждат около 10 деца в група.
Още от Улицата
WSJ: Русия отслабва - придобива ли Турция нови възможности на Балканите?
Най-същественият фактор е отслабването на руското влияние в Черно море и прилежащия регион. На този фон Турция би могла да разшири икономическото и политическото си присъствие на Балканите и в Близкия изток.
Ученици от община Тетевен се включиха в инициативата „Моето бъдеще без наркотици“
Участниците акцентираха върху рисковете за здравето, социалните и психологическите последици от употребата на наркотици, както и върху значението на семейството, училището и приятелската среда за изграждането на правилни житейски ценности
"Булгаргаз" обяви с 6% по-високи цени на газа, КЕВР решава за цената на тока и парното
Комисията има предложения за различните топлофикации за промяна на цените от 1 юли 2026