6 Април, 2026

Само социално слабите с помощи при бедствия

Само социално слабите с помощи при бедствия

Промени в Закона за защита при бедствия предвижда само социално слаби хора да могат да получават помощ при бедствия, и то само ако имотът им се нуждае от основен ремонт. Сумата, която ще се отпуска пък няма да може да надвишава данъчната оценка на имота, а не както досега да е по преценка на експертите от комисия, оценяваща щетите, реши днес правителството.

Досега помощта се отпускаше на всички нуждаещи се, а не само за бедните и зависеше от оценка на щетите от комисия. Не беше необходимо домът да е за основен ремонт, нямаше и лимит на средствата до данъчната оценка на имота.

Дали някой отговаря на социалните критерии за достъп до средствата ще се определя със "социална анкета", правена от Агенцията за социално подпомагане. Кметът на населеното място, засегнато от бедствие, ще подпомага правенето на тази анкета. А социалните критерии ще бъдат определени в Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане. 

В подготвения от финансовото министерство законопроект не се залага принципа за задължително застраховане на имуществото, каквито идеи бяха лансирани малко след сериозните бедствия в страната наскоро. Въпреки това се залага текст, според който всяко физическо лице е длъжно да "взема мерки за предпазване на имуществото си от вреди и за ограничаване на вредите от бедствието". 

На практика пък Агенцията за социално подпомагане ще преценява кои хора трябва да бъдат подпомогнати, тъй като не са могли сами да застраховат имуществото си срещу съответния риск заради липса на средства и кой е имал тази финансова възможност. 

Запазва се съществуващото досега изискване къщите, за които се иска подпомагане, да са законно построени.

Сподели:

Коментари (0)

Критична ситуация: Язовир "Александър Стамболийски" прелива

Критична ситуация: Язовир "Александър Стамболийски" прелива

Засега няма наводнени къщи, ниви и пътища, съобщи областният управител на Велико Търново

Министър Адемов дава старт на кампанията „Приеми ме“

Министър Адемов дава старт на кампанията „Приеми ме“

Националната програма е свързана с популяризиране на приемната грижа, което ще даде възможност за отглеждане на децата в семейна среда, когато е невъзможно те да растат в родните си семейства или при близки

Пролетният базар в Тетевен донесе приятни емоции, много настроение и празничен дух

Пролетният базар в Тетевен донесе приятни емоции, много настроение и празничен дух

Събитието се състоя на пл. „Сава Младенов“ и събра на едно място традиции, творчество и много усмивки