В Оперативния център на Wizz Air не са знаели, че Летище "Пловдив" е затворено и затова са решили да пренасочат самолетите си в тази посока в нощта на събота срещу неделя. Това заяви за Дарик директорът на аеропорта Владимир Щърбанов.
„Просто някой е пропуснал, че в тази част на денонощието такова летище не съществува и че работното ни време е от 06.00 до 22.00 часа", допълни той и уточни, че решение да се каца някъде или не се взима само от командира на самолета.
Щърбанов подчерта, че когато се планира полет, се набелязва и резервно работещо летище, където да се кацне, ако по някаква причина не може да се кацне на основния аеропорт. Той бе категоричен, че полети извън работното време на Летище Пловдив се приемат и обслужват след предварителна заявка и потвърждение от летищния оператор, като заявките се изпращат минимум 12 часа по-рано.
„Това, което ние направихме в събота срещу неделя, беше, че се постарахме да облекчим страданието на пътниците да не седят в самолета до 6.00 часа сутринта, когато трябваше да отворим", разказа още Щърбанов.
Летище Пловдив през нощта не съществува, оправда се за хаоса шефът на аеропорта
„В България има пет летища, които са сертифицирани за граждански полети и те са в София, Пловдив, Варна, Бургас и Горна Оряховица. Двата самолета, решили да кацнат в Пловдив, са можели да го направят и в друга държава", каза още той.
„Когато ме уведомиха, че някой ще извършва кацане на Летище Пловдив, самолетът вече беше над Младежкия хълм", разказа още директорът на аеропорта.
От ДП "Ръководство на въздушното движение" съобщават, че са предоставили цялата актуална информация на екипажите, необходима им за взимане на решение в конкретната ситуация. Изборът за кацане на резервно летище е изцяло решение на екипажа на самолета.
Още от Улицата
Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите
Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора
Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници
Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час
500 кг боклук изхвърля средно българинът за година
Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година