Българското екоминистерство отказа на група природозащитници да изследва водата от Любатска река, която убива природата и българите в Бослеградско.
Вчера природозащитниците от Сдружение „Балканка” – д-р Валентин Янев и екологът Димитър Куманов, са направили неуспешен опит в лабораториите на министерството да бъдат изследвани две шишета с опасната вода. Едната проба е взета непосредствено под рудодобивната мина „Благодат”, в близост до хвостохранилището, а другата е от по-долна част от реката. Пробите са изпратени до София от босилеградския еколог и природозащитник Бранко Митов. Притесненията на хората са, че от мината в реката се изливат непозволени количества отрови, които я замърсяват, но те са и вероятната причина за високата степен на ракови заболявания в района. Сръбските власти отказват да се направят необходимите проучвания на водата, а българите от Босилеградско нямат достъп до лаборатории на територията на Сърбия. Надеждите им били поне от България да им помогнат да научат истината за водата в река Любатска.
Вчера обаче зам. министърът на екологията Живков отказал да се ангажира с проблема и се скрил в кабинета си. По-късно природозащитниците получили официално отказ водата да бъде проверена и от чиновници в министерството. Оправдали се, че пробите не са взети по надлежния ред.
В случая става дума хората от Босилеградско да имат ориентир – макар и неофициални резултати, какво съдържа водата им и дали е опасна за здравето им. Съмненията са, че мината трови цялото землище и две езера – Лисенско и Власинско езеро, които са се превърнали в естествени хвостохранилища.
В Белград подминават с лека ръка проблема им, но притеснително е, че и София отказва да се ангажира с драмата на сънародниците си. В района се знае, че предстои разширяване на дейността на мината, в чиято дейност се твърди, че има и руски капитали. А това практически означава и увеличаване на изхвърляните в природата отрови. Отношението към тези българи е явен геноцид, коментира пред Faktor.bg д-р Валентин Янев.
Той припомня, че наскоро е правено изследване на водата в село Тълмино, а резултатите показват, че съдържанието на арсен е 10 пъти над нормите.
Природозащитниците сега ще събират дарения от граждани, за да могат да изследват пробите в частни лаборатории, но са отвратени от безчувственото отношение на екоминистерството към проблемите на българите в Босилеградско.
Още от Улицата
Живков побъркал Държавна сигурност с разнопосочни нареждания за преименуването на българомохамеданите
Документът от 28 май 1965 г. и е на ДС подробно са описани различните нормативи разпоредби, които тогавашното правителство под ръководството на премиера Тодор Живков е дало в началото на същата година за извършване на подмяната на паспортите на тези хора
Етнографският музей школува децата как да си оплетат мартеници
Детската работилница е под мотото "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“, тя е на всеки кръгъл час
500 кг боклук изхвърля средно българинът за година
Пластмасата е най-големият „донор“ за боклук, добрата новина е, че има намаление с 4.41% на пластмасовите опаковки в кофите за смет през 2023 година